Skip to content

Unikátny jaskynný kláštorný komplex Geghard

Tento neuveriteľný unikátny kláštorný komplex patrí k základným kameňom kresťanstva vo svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na prelome štvrtého storočia iba jediná krajina prijala kresťanstvo ako oficiálne náboženstvo. Určite by si netipoval, že to bolo Arménsko. Pod vedením Gregora Lusavoriča (Gregory the Illuminator) krstil arménsku kráľovskú rodinu v roku 301, a odvtedy sa národ ponoril do kresťanského náboženstva, zbieral artefakty a staval veľkolepé kláštory.

Kláštor Geghard začínal iba ako malá jaskynná kaplnka, ktorú Gregory vyhlásil za svätú začiatkom 4. storočia. Odvtedy sa komplex masívne rozrástol. V roku 1215 bola postavená hlavná a najvýznamnejšia kaplnka. Kamenný kláštor, čiastočne vytesaný zo skál, krásne zapadá do svojho okolia.

Všetky budovy sú komplexom elegantného kamenného arménskeho diela spolu s ich typickými vyrezávanými krížmi, ktoré lemujú kaplnku v jaskyni. Táto zmes dáva komplexu spolu s miestnymi relikviami ti dáva pocit akoby si sa objavil v staroveku.

Geghard je derivát arménskeho slova, čo znamená Kláštor kopije. Komplex je pomenovaný podľa tzv. Kopije osudu, ktorá prebodla bok Ježiša Krista, visiaceho na kríži. Údajne bol oštep privezený do Arménska po ukrižovaní a teraz sa nachádza v štátnej pokladnici Echmiadzin v duchovnom centre Arménska.

Kláštor Geghard

Ďalším jedinečným faktom, ktorý odlišuje kláštor od ostatných, je svätý prameň, ktorý tečie priamo do kostola. Ľudia sa tu umyjú a plnia si fľaše svätou vodou, ktorú si berú so sebou.

Spolu s náboženským významom miesta, ponúka kláštor nádherný výhľad na roklinu Azat okolo komplexu.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km