Skip to content

Arktický monument

Tento moderný pamätník pohanskej viery vyzerá, akoby bol prenesený priamo z dávnych čias. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Arktický monument sa nachádza v jednej z najodľahlejších severných dedín Islandu a je to kolosálne kamenné dielo, ktoré pripomína neolitické pamiatky po celom svete. 

Arktický monument

Projekt Arctic Henge, ktorý sa začal v roku 1996, je pamätníkom nielen severských koreňov krajiny, ale aj niektorých novopohanských vierovyznaní, ktoré vznikli v niektorých oblastiach. Dielo bolo inšpirované priamo eddickou básňou Völuspá (Proroctvo vidiečanky), pričom z nej prevzalo koncept 72 trpaslíkov, ktorí okrem iných symbolických línií predstavujú ročné obdobia vo svete básne. V Arktickom monumente sa nachádza 72 malých kvádrov, z ktorých každý je označený špecifickým trpasličím menom, ktoré nakoniec obklopujú štyri väčšie kamenné monumenty, ktoré zasa obklopujú centrálny vyvážený stĺp z masívnych čadičových kvádrov. Každá časť premysleného usporiadania zodpovedá niektorému aspektu starovekej severskej viery a po inštalácii každej časti monumentu budú môcť návštevníci “zachytiť polnočné slnko” tým, že ho budú pozorovať cez rôzne útvary na rôznych pozorovacích miestach v závislosti od ročného obdobia.

Od septembra 2021 sa na monumente stále pracuje. Keď bude dokončený, Arktický monument sa môže ľahko stať hlavným miestom pohanstva na celom svete a o tisícročia sa môže zdať rovnako tajomný, ako sa nám dnes zdá Stonehenge.

Arktický monument

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

Island, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 148.977 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km