Skip to content

Houtouwan

Táto opustená rybárska osada je možno najzelenšou dedinou na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto rybárska dedina na čínskych ostrovoch Shengsi je už roky opustená, ale vôbec nie je spustnutá. Naopak, Houtouwan je možno najzelenšia a najúžasnejšie zelená dedina na svete, pretože takmer každá budova je obrastená brečtanom a inou bujnou vegetáciou.

Tento zelený klenot, ktorý sa nachádza asi 65 kilometrov od Šanghaja, bol kedysi živou osadou, v ktorej žilo asi 2 000 rybárov a ich rodín. Začiatkom 90. rokov 20. storočia, keď malá zátoka čoraz viac nedokázala uspokojiť potreby rastúceho rybárskeho priemyslu, sa obyvatelia začali sťahovať na pevninu za iným zamestnaním a lepším životom, čo bolo bežné v mnohých malých čínskych dedinách.

Pomaly boli opustené takmer všetky domy a v súčasnosti zostala len hŕstka obyvateľov. Za posledné dve desaťročia prevzali moc zelené sily, ktoré takmer každý povrch osady pokryli hustou vegetáciou. Keď nahliadnete do opustených domov, odhalíte rozpadajúce sa vybavenie domácnosti a kusy nábytku zamrznuté presne tak, ako boli uložené pred rokmi, než ich obyvatelia opustili.

Ostrov Houlingtouyu

Niektorí dedinčania, ktorí kedysi žili v Houtouwane, si teraz našli iný spôsob obživy v cestovnom ruchu, ukazujú čoraz väčšiemu prúdu návštevníkov sviežu krajinu a predávajú im vodu, jediný tovar, ktorý sa na ostrove ponúka. Kam až oko dovidí, tam je zelená scenéria, ktorá je úžasným úkazom a rajom pre fotografov. 

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.77 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86