Skip to content

Kláštor Noravank

Tento arménsky kláštor, ktorý sa nachádza v pokojnom údolí, bol možno zachránený pred Mongolmi vďaka Božím očiam.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stáročia starý arménsky kláštor známy ako Noravank je strašidelne zachovaný náboženský komplex v malebnom údolí. Možno by však dnes už nestál, keby sa na ňom nezobrazoval Boh.

Kláštor postavený v 13. storočí je krásnym príkladom bohatej architektúry tohto obdobia. Areál pozostáva z troch zachovaných kostolov, z ktorých každý je ozdobený zložitými vzormi a náboženskými reliéfmi. Sochárom najveľkolepejších častí Noravanku bol muž menom Momik, ktorý vytvoril nádherné kamenné diela, ktoré sa zachovali dodnes. Vytesal aj množstvo jedinečných arménskych náboženských pamiatok známych ako “chačkary“, ktoré zvyčajne zobrazovali obraz kríža prekrývajúceho kruhový symbol. Sochár je na tomto mieste pochovaný v jednoduchom hrobe.

Avšak pri všetkej svojej rozpadávajúcej sa historickej kráse sa Noravank takmer nedostal zo stredoveku. Keď Mongoli v 13. storočí dobyli Arménsko, pustili sa do plienenia mnohých historických chrámov krajiny. Podľa sprievodcov v kláštore bol Noravank ušetrený tohto osudu vďaka reliéfu samotného Boha, zobrazeného s veľkými mandľovými očami. Zdá sa, že toto upokojenie fenotypovo ázijského dedičstva Mongolov upokojilo hordu natoľko, že nechala Noravank na pokoji.

A je to aj dobre, pretože existujúce ruiny kostolov sú jednou z najkrajších historických pamiatok v súčasnom Arménsku. Mongoli to možno vtedy veľmi neocenili, ale Noravank zdôrazňuje aj konkuruje prírodným krásam všade okolo.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 412.927 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374