Skip to content

Garni Gorge

Geologická zvláštnosť ukončená 2000 ročným chrámom, akoby si sa nachádzal na Akropole v Aténach.

Približná doba čítania: 2 minúty

Touto krásnou, pútavou roklinou, ktorá sa označuje ako Garni Gorge a nachádza sa vedľa dediny s rovnakým názvom, tečie rieka Goght. Ak sa chceš dostať na dno úchvatných zvislých útesov rokliny, musíš ísť pešo, alebo si prenajať auto, pretože miestne autobusy do tejto oblasti vôbec nezachádzajú. Samotné útesy sú mimoriadne krásne a skladajú sa hlavne z dobre zachovaných čadičových stĺpov. Takmer dokonalo usporiadané osemhranné stĺpy, ako vytesané človekom a miestni obyvatelia ich volajú “Kamenné varhany”.

V prominentnej časti rokliny sa nachádza aj starý chrám, známy ako Garniho chrám. Chrám pochádza z 1. storočia nášho letopočtu a je fantasticky zachovalý. Predpokladá sa, že jeho stavba bola financovaná rímskym cisárom Nerom a je pravdepodobne najvýchodnejším grécko-rímskym chrámom na svete. Chrám bol pôvodne postavený na uctievanie bohov, čo sa zmenilo po tom, čo Arménsko prijalo kresťanstvo v roku 301 nášho letopočtu. V údolí sa tiež nachádza aj funkčný most z 11. storočia postavený nad dnešným malým potokom (GPS súradnice: 40°06′58.6″N 44°44′33.6″E).

Nenechaj si ujsť aj návštevu blízkeho starovekého miesta svetového dedičstva UNESCO: kláštor Geghard. Kamenný kláštor je čiastočne vytesaný zo skál a je tu už od štvrtého storočia.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 422.467 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km