Skip to content

Jaskynný komplex Areni-1

Najstaršia topánka, mozog na svete či dôkazy pôvodu vína z Kaukazu boli nedávno objavené v tomto jaskynnom komplexe v Arménsku

Približná doba čítania: 2 minúty

Jaskynný komplex Areni-1 sa nachádza nad arménskym mestom Areni v provincii Vayots Dzor a je úchvatným pokladom artefaktov z doby medenej vrátane najstaršej topánky, mozgu a dôkazu kolísky vinárstva na svete!

Jaskyne, ktoré archeológovia prvý krát preskúmali v roku 2007, pozostávajú z niekoľkých pohrebísk datujúcich do obdobia 5 000 až 4 000 rokov pred našim letopočtom. Úžasné nálezy v jaskyni na seba nenechali dlho čakať. Medzi artefakty, ktoré objavil arménsko-írsky výskumný tím, bola séria hlinených nádob a každý obsahoval lebku mladistvých. Je pozoruhodné, že jedna z týchto lebiek stále obsahovala kúsok dobre zachovaného mozgového tkaniva, čo z neho robí najstarší nález neolitického mozgu, aký sa kedy objavil. A úžasné nálezy ešte nekončili.

V roku 2010 pri ďalších vykopávkach našli koženú obuv siahajúcu tiež do doby medenej (eneolit). Kým sandále a inú primitívnu objavili už v minulosti, tento nález patrí medzi najstaršie príklady svojho druhu na svete. Krátko po nájdení obuvi, našli archeológovia niečo, čo sa podobalo lisu na víno. Ich hypotézu potvrdili zvyšky rozdrveného hrozna na lise a chemická analýza sedimentu, ktorá zostala na stenách hlinených nádob, potvrdila zas prítomnosť vína. Je to ďalší z potvrdzujúcich dôkazov, že víno vzniklo na území Kaukazu a až potom sa rozšírilo ďalej do sveta. Dôkazy sa o tom našli v blízkom Gruzínsku.

Areni-1

Prehliadky jaskyne (nachádzajú sa pri hlavnom ťahu z Jerevanu do Náhorného Karabachu) sú dostupné pre každého, kto má záujem. Momentálne pokračujú v jaskyni Areni-1 ďalšie vykopávky.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 419.901 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374