Skip to content

Brutalistický kostol v Podgorici

Kúsok od hlavného nákupného bulváru v Podgorici sa nachádza zaujímavý architektonický exemplár, Kostol najsvätejšieho srdca Ježišovho, jediný katolícky chrám v tomto inak prevažne ortodoxnom hlavnom meste.

Táto prekvapivá scenéria sa mierne zlovestne črtá na pozadí skalnatých kopcov. Svojim spôsobom ctí svoje okolie – hladká, betónová fasáda je strohá a v drvivej väčšine kamenné sivá. Kostol bol postavený v roku 1969, v čase vrcholu “zlatého veku” prosperity Juhoslávie. Je to vynikajúci príklad brutalistickej architektúry, ktorá bola v tom čase stále veľmi v móde. Na svete nie je veľa náboženských budov postavených v tomto štýle, vďaka čomu je tento podgorický chrám celkom jedinečný.

Línie konštrukcie sú rovné a čisté, betón hladký a lesklý a okná očividne chýbajú. Kostol sa môže pochváliť impozantnou 40 metrov vysokou zvonicou, ktorá je pekne zatienená okolitými ihličnatými stromami. Áno, na prvý pohľad môže kostol pripomínať bunker, ale je to zaujímavá a zvláštne upokojujúca pamiatka, ktorá rozhodne stojí za krátku návštevu. Aj keď sa kostol nachádza priamo pri rušnej hlavnej ceste, rozhodne tu nie je hluk a miesto pôsobí ako moderná oáza pokoja.

Interiér kostola je v podobnom štýle ako zvonka. Je zaujímavé, že odkryté betónové steny nepôsobia tak desivo, ako by si niekto mohol predstaviť. Aj keď kostol nemá prakticky žiadne okná, nad oltárom je šikovne navrhnutý svetlík, ktorý dodáva hlavnej časti kostola slnečné svetlo. Pozdĺž stien sú umiestnené futuristické svetlá, ktoré hrou svetla pripomínajú vesmírnu loď. Centrálnym prvkom je impozantný podsvietený kríž, ktorý dáva miestu trochu nadpozemský lesk.

Katolička Crkva, Podgorica
Franca Prešerna, Podgorica, Montenegro
42.437664,19.275663
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Čierna Hora - Krátke info

Црна Гора
Miestny názov: Црна Гора
Hlavné mesto: Podgorica
Úradné jazyky: čiernohorčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. júna 2006
Rozloha: 14026 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ME
Internetová doména: .me
Predvoľba telefónneho čísla: +382

Blízke miesta do +/- 300km