Skip to content

Vodopád na povel

Prírodný vodopád ktorý fungoval len "na objednávku". Potom čo dosiahli ako taký kompromis už kohútikom otáčajú na dlhšie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vodopád Shaki je nádherné miesto, kde kaskády vody padajú z výšky takmer 30 metrov cez čadičové lávove skaly. Vodopád sa tešil popularite, podobne ako akákoľvek iná prírodná atrakcia až do 90. rokov. Vtedy sa niekto rozhodol postaviť v blízkosti malý vodný generátor a odklonil tak väčšinu vodu z vodopádov na výrobu elektriny.

Návštevníci boli veľmi sklamaný, keď pred tým “bohatý” vodopád, bol zrazu iba paródiou naň. Po vyjednávaniach dosiahli kompromis. Za poplatok mohli návštevníci si poslať vodu k vodopádom a vidieť tak celú jeho pôvodnú krásu. Tento kompromis trval niekoľko rokov, ale stále mnohí ľudia neboli radi, že museli platiť za niečo, čo tam pôvodne bolo.

Vodopád Shaki

V roku 2017 sa arménska vláda rozhodla, že počas turistickej sezóny musí byť vodopád k dispozícii nepretržite a zadarmo po väčšinu dňa. Dostupné sú pravidelné otváracie hodiny a teraz si každý môže užiť plnú krásu vodopádov – samozrejme ak sa dostavíš v ten pravý čas.

Kedy tečie voda do vodopádu?

Každý deň od 11:00 do 18:00 od 01. mája do 30 septembra a od 11:00 do 16:00 od 15. marca do 30. apríla a od 01. októbra do 15. novembra.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 422.467 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km