Skip to content

Deir Mar Musa el-Habashi

Tento starobylý horský kláštor prijíma všetky druhy viery v snahe udržať kresťanov v Sýrii.

Približná doba čítania: 3 minúty

V tomto starobylom katolíckom kláštore sa nachádzajú svetoznáme nástenné fresky a podporuje sa tu náboženská akceptácia v regióne, ktorý sužuje neznášanlivosť a vojna.

Deir Mar Musa El-Habashi

Stavba Deir Mar Musa (Kláštor sv. Mojžiša Habešanského) mala od čias, keď ho po prvý raz postavili Rimania v byzantských časoch, mnoho podôb. Pôvodne mal slúžiť ako rímska strážna veža na pozorovanie a kontrolu nelegálneho obchodu, potom bol prestavaný na stredoveké pustovnícke miesto, katolícky kláštor a nakoniec zostal niekoľko storočí opustený, až kým ho v roku 1991 nezískala späť miestna sýrsko-katolícka mníšska komunita.

Deir Mar Musa El-Habashi

Dnešná katolícka komunita je založená na princípe náboženskej tolerancie. Snaží sa presvedčiť tunajších kresťanov, aby zostali v Sýrii, a spolupracuje so svojimi moslimskými susedmi na budovaní multináboženskej komunity. Prijíma aj širšie spektrum ľudí a každý potulný pocestný môže vstúpiť do kláštora a prenocovať, pokiaľ sa zúčastňuje na komunitných prácach a rešpektuje kláštorné pravidlá.

Deir Mar Musa El-Habashi

Hoci je ukrytý medzi spáleným hnedým kameňom týčiacich sa stien údolia, samotné miesto zostáva impozantnou stavbou. Kláštor je postavený vysoko v horách lemujúcich údolie a k vstupnej bráne sa dostanete po 30 minútach chôdze po chodníku s úzko uloženými schodmi. Každý krok vyvoláva pocit prechádzky späť v čase, len jediné povrazové lano (slúžilo na prepravu potravín z dna údolia) narúša obraz, ktorý sa za posledných tisíc rokov takmer nezmenil.

Deir Mar Musa El-Habashi

Stredoveká atmosféra je však klamlivá, pretože vnútri starobylých kamenných múrov žije komunita, ktorá do svojho životného štýlu bez problémov zakomponovala výdobytky modernej doby. Elektrické svetlá sa zapínajú po každodennej hodine ticha a na starobylých kobercoch pred kaplnkou sa hromadí mix športových topánok Nike a kožených sandálov. Vo vnútri kaplnky káže predstavený kláštora v miestnosti vyzdobenej 800 rokov starými freskami Krista, ale používa prekladač na iPhone, aby oslovil moderné zhromaždenie medzinárodných cestujúcich. Deir Mar Musa je majákom nádeje vo vojnou zmietanej krajine a ponúka inšpirujúce miesto na oddych pre cestovateľov, ktorí chcú lepšie pochopiť a oceniť nuansy sýrskej kultúry.

Sýria ponúka ďalšie miesta

Sýria - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: سوريا
Hlavné mesto: Damask
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. máj 1946
Rozloha: 185180 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: sýrska libra
Kód meny: SYP
Kurz (za 1 € dostaneš): 13915.359 SYP
Medzinárodný kód krajiny: SYR/SY
Internetová doména: .sy
Predvoľba telefónneho čísla: +963

Blízke miesta do +/- 300km