Skip to content

Pani Bavorská

Táto mohutná socha je zosobnením Bavorska a prvou kolosálnou sochou z bronzu v novoveku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto socha Bavorska v Mníchove je prvou bronzovou sochou modernej éry, ktorú dal v roku 1837 postaviť kráľ Ludwig I. na počesť bavorskej siene slávy. Bola tiež navrhnutá tak, aby prezentovala vplyv a kultúru vtedajšieho nezávislého kráľovstva.

Dokončenie sochy trvalo 13 rokov, pričom projekt prežil architekta aj vládu kráľa. Bolo to z veľkej časti spôsobené technikami, ktoré sa nepoužívali od staroveku. Dokonca sa zaznamenalo, že kráľ povedal: “Takéto obrovské sochy sme vyrobili len ja a Nero – od čias Nera to nikto neurobil,” čo nebolo prehnané.

Prvé časti sochy boli vztýčené v roku 1844, čo viedlo k veľkým ováciám a úžasu medzi ľuďmi, ktorí nikdy predtým nič také nevideli. O šesť rokov neskôr bola socha dokončená a odvtedy stojí a bdie nad Theresienwiese.

Táto socha Bavorska v Mníchove je prvou bronzovou sochou modernej éry, ktorú dal v roku 1837 postaviť kráľ Ľudovít I. na korunu bavorskej siene slávy. Bola tiež navrhnutá tak, aby prezentovala vplyv a kultúru vtedajšieho nezávislého kráľovstva.

Málo známym faktom je, že do sochy je možné vstúpiť a vyjsť po točitých schodoch až na jej vrchol. Nie je síce také veľkolepé ako u mnohých sôch, ktoré prišli po nej, ale ponúka jedinečný zážitok.

Bavaria Statue, Mníchov

Po dokončení Pani Bavorskej sa náradie a techniky na vytváranie tohto druhu sôch rozšírili do celého sveta a začali sa tvoriť oveľa väčšie a veľkolepejšie sochy. Socha slobody je teda svojím spôsobom potomkom pani Bavorskej.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km