Mittelbau-Dora

Mittelbau-Dora je prototypovým príkladom nútených prác väzňov koncentračných táborov, a teda nového typu tábora v rámci národnosocialistického systému koncentračných táborov – typu, ktorý nie je reprezentovaný inými pamätníkmi koncentračných táborov.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Pôvodne satelitný tábor Buchenwaldu zriadila Tretia ríša ako jeden z posledných koncentračných táborov v polovici roka 1943. Od októbra sa však stal samostatným táborom s vlastnou administratívou. Cieľom tábora bola výroba rakiet V1 a V2 v podzemných tuneloch vyhĺbených hlboko v hore v bezpečí pred spojeneckým bombardovaním.

Pracovné a životné podmienky v podzemí boli príšerné a zhruba tretina všetkých väzňov zomrela. Tábor bol oslobodený v apríli 1945 a Sovieti vzápätí odpálili vchody do podzemného tunelového komplexu. Aj väčšina zariadení nad zemou bola zničená s výnimkou krematória tábora. V časoch NDR tvorilo súčasť pamätníka.

Po znovuzjednotení Nemecka sa pamätník prepracoval a rozšíril a v roku 2006 pribudlo návštevnícke centrum so špeciálnou výstavou o dejinách tábora a jeho spojitosti s Peenemünde. Okrem toho sa odkryli a vyčistili základy budov tábora a osadili informačné panely.

Koncentračný tábor

V roku 1995 sa opäť sprístupnili podzemné výrobné tunely. Vybudoval sa k nim nový prístupový tunel a dnes sa návštevníci môžu pozrieť do útrob hory v rámci komentovanej prehliadky so sprievodcom. Väčšina tunelov je plná trosiek (môžete medzi nimi zazrieť aj časti rakiet V1!). Týmto temným vlhkým labyrintom vás však bezpečne prevedie kovový chodník. Prehliadka sa končí v dvojposchodovom tuneli, ktorého spodné poschodie je zatopené. Ďalej by ste sa už dostali len s pomocou jaskyniarskeho vybavenia, preto je zvyšok komplexu bežným návštevníkom neprístupný.

Koncentračný tábor

Aj sprístupnené časti však stačia na to, aby vo vás zanechali hlboký dojem. Pripomenú vám temné stránky nútenej práce i to, na aký účel sa tu zbrane vyrábali: boli to nástroje čistého teroru. V umelej jaskyni, kde sa nový prístupový tunel stretáva s prvou časťou pôvodného komplexu, je vystavený hrdzavý motor rakety V2. Vedľa neho je 3D model tunelového systému, vďaka ktorému získate predstavu, aký bol kedysi rozľahlý.

Koncentračný tábor

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km