Skip to content

Kostol a cintorín svätého Antona

Ruiny tohto starého kostola sa pomaly prepadávajú do piesku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na ďalekých severovýchodných plážach Srí Lanky sa nachádza malá dedinka Manalkadu. Nechodí do nej veľa turistov – a pretože k nej vedie len jedna rozbitá cesta bez mena, nie je to prekvapujúce. Čo však prekvapí, keď už tam dorazíte, je, že tu objavíte ruiny kedysi majestátneho kostola a kolekciu skromných hrobov, ktoré sa nachádzajú neďaleko a sledujú, ako jeho steny pomaly nahlodáva piesok.

Tento kostol je starý kostol svätého Antona, ale ako presne je starý, je trochu nejasné. Niektoré údaje ho datujú do 17. storočia, do obdobia holandskej nadvlády. Iné uvádzajú dátum okolo roku 1900, keď bola Srí Lanka britskou kolóniou známou ako Cejlón. Nech už je vek akýkoľvek, efekt kamenných, tehlových a koralových stien pomaly sa ponárajúcich do dún vytvára strašidelné a pôsobivé pozadie pre skromné kríže, ktorými je piesok posiaty, a hlboký modrý Indický oceán hneď za nimi.

St. Anthony's Church, Sri Lanka

Kríže sú hroby miestnych obyvateľov, z ktorých mnohí patrili medzi tisíce Srílančanov, ktorí prišli o život počas cunami v roku 2004. Podobne ako v prípade múrov kostola, aj duny okolo hrobov sa neustále posúvajú, piesok odhaľuje buď príliš veľa, alebo príliš málo z toho, čo je pochované pod nimi.

St. Anthony's Church, Sri Lanka

História Srí Lanky siaha najmenej 3 000 rokov dozadu, do čias starovekej Hodvábnej cesty. Až do roku 2014 bolo ťažké získať víza na návštevu oblasti starého Svätého Antona, ale odvtedy sa turizmus otvoril, pretože politické a hospodárske podmienky na Srí Lanke sa zlepšili. Piesočné duny sa medzitým stále presúvajú ďalej.

Srí Lanka ponúka ďalšie miesta

Srí Lanka - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: ශ්‍රී ලංකා
Hlavné mesto: Kolombo
Úradné jazyky: sinhalčina, tamilčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 22. mája 1972
Rozloha: 65610 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: srílanská rupia
Kód meny: LKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 327.916 LKR
Medzinárodný kód krajiny: LK
Internetová doména: .lk
Predvoľba telefónneho čísla: +94

Blízke miesta do +/- 300km