Skip to content

Kantharodai

Táto provinčná srílanská dedina ukrýva skupinu malých záhadných stúp.

Približná doba čítania: 2 minúty

Uprostred dedinských dvorov a vedľajších ciest v dedinke Kantharodai sa nachádza archeologické nálezisko s rovnakým názvom. Pozostáva z približne 20 relatívne malých stúp (najväčšia má priemer 20 stôp), ktoré sú pohrebiskom 60 tamilských mníchov.

stúpy

V blízkosti sa našli mince z Rímskej ríše a starých čínskych dynastií, čo však nie je prekvapujúce, keďže Kantharodai sa nachádza v blízkosti niekdajšieho významného prístavu. Lokalita v Tamil Nadu s nápadne podobnými stavbami naznačuje, že kultúrna výmena medzi oboma regiónmi bola v staroveku bohatá.

Okrem toho tieto dve lokality ukazujú, ako sa budhizmus a megalitizmus prelínajú. Nedávne vykopávky odhalili niektoré dôkazy, že tieto stúpy možno uctievali aj tamilskí hinduisti.

stúpy

O tejto lokalite sa toho viac nevie, čo ju robí trochu záhadnou. Kolujú povesti, že pod stúpami sú zakopané poklady, a zdá sa, že aj v otázke ich veku panujú nejasnosti. Niektorí tvrdia, že sú staré viac ako 2 000 rokov, zatiaľ čo iní tvrdia, že ide o novšie prestavby. K mystike prispieva aj nápis, ktorý tvrdí, že Kantharodai navštívil sám Budha.

stúpy

Srí Lanka ponúka ďalšie miesta

Srí Lanka - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: ශ්‍රී ලංකා
Hlavné mesto: Kolombo
Úradné jazyky: sinhalčina, tamilčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 22. mája 1972
Rozloha: 65610 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: srílanská rupia
Kód meny: LKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 327.916 LKR
Medzinárodný kód krajiny: LK
Internetová doména: .lk
Predvoľba telefónneho čísla: +94

Blízke miesta do +/- 300km