Skip to content

Arikamedu

Najzachovalejšie rímske miesto v Indii.

Približná doba čítania: 2 minúty

Obchodné cesty rímskej ríše siahali až do Indie a Číny vďaka oázam na Hodvábnej ceste a prístavom, ktoré vyvážali vlnu, sklo, striebro a zlato a vracali sa na lodiach naložených hodvábom a korením.

Rímske miesto v Indii

Zničené prístavné mesto Arikamedu neďaleko Pondicherry v južnej Indii je jedným z mála dnes známych miest indicko-rímskeho obchodu, o ktorom sa predpokladá, že bolo nepretržite osídlené od 2. storočia pred n. l. do 8. storočia n. l., hoci jeho pôvodné založenie môže siahať až do megalitického obdobia.

Francúzski kolonisti prvýkrát objavili lokalitu Arikamedu v roku 1734, keď sa dozvedeli, že dedinčania opätovne používajú červené tehly zozbierané z neďalekej “starej pevnosti”. V 30. rokoch 20. storočia si západní archeológovia a numizmatici uvedomovali, že lokalita je pokladnicou rímskych artefaktov, ako sú sklenené koráliky, intaglie a keramické črepy, ale až v roku 1945 sa tu uskutočnili veľké vykopávky, prvé z mnohých, ktoré nasledovali.

Rímske miesto v Indii

Následné vykopávky odhalili množstvo artefaktov, ktoré poskytli informácie o tisícročnej minulosti osady. Medzi nálezmi boli rímske olejové lampy, amfory, cholské mince, celadón a modrobiele výrobky z čínskych dynastií Song a Yuan, čo zrejme naznačuje, že Arikamedu – kedysi známe starovekým Grékom ako Podouke – bolo trhoviskom aj v stredoveku (hoci niektorí sa domnievajú, že ich jednoducho zanechali plienitelia, ktorí ruiny vyplienili).

Rímske miesto v Indii

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.647 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91