Skip to content

Nástenné maľby v Bonampak

V troch malých miestnostiach v džungli sa nachádzajú najprepracovanejšie a najneporušenejšie nástenné maľby mayského sveta.

Približná doba čítania: 2 minúty

„Bonampak“ je moderný mayský výraz pre „maľované steny“, ktorý dokonale vystihuje túto vzácnu starobylú ruinu v dažďovom pralese v Chiapase. Tri izby v tejto hlavnej stavbe archeologického náleziska sú od vrchu až po spodok pokryté farebnými, živými nástennými maľbami, a to aj na klenutých stropoch. Tieto fresky sa považujú za najprepracovanejšie, najsofistikovanejšie a najzachovalejšie nástenné maľby mayskej civilizácie.

Bonampak je stále prevažne neznámy a ukrytý v džungli Lacandon v Chiapase, nie je ľahké sa k nemu dostať, ale kvôli týmto majstrovským mayským umeleckým dielam sa výlet oplatí. Tieto maľby pochádzajúce z obdobia okolo roku 790 rozprávajú príbehy o zvyklostiach na dvore v období klasickej mayskej civilizácie, zobrazujú mier a oslavy, vojnu a obetovanie, hudbu a rituály. Umožňujú nahliadnuť do kráľovského života posledných vládcov starovekého mesta.

Nástenné maľby, Mexiko

Miestnosti s nástennými maľbami sa nachádzajú na plošine veľkej pyramídy v lokalite Bonampak, ktorá sa nazýva Chrám nástenných malieb (Templo de las Pinturas). Aj obvodové steny miestností sú dômyselne vyzdobené, hoci veľká časť farby z nich už zmizla. Nástenné maľby boli objavené v roku 1946 a od ich sprístupnenia verejnosti sa ich stav zhoršil. V súčasnosti archeológovia a historici umenia pracujú na ich zachovaní a rekonštrukcii. Tisíc rokov staré umelecké diela sú uzamknuté za zatvorenými dverami a návštevníci musia stáť na drevenej rampe vo dverách, aby mohli nahliadnuť na tieto farebné poklady.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Nástenné maľby v Bonampak

Mexiko - Krátke info

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km