Skip to content

Casa Popenoe

Casa Popenoe bola postavená v 18. storočí na vrchole koloniálnej éry – jedna budova pochádza zo 16. storočia. Wilson a Dorothy Popenoe kúpili nehnuteľnosť v roku 1930 a pustili sa do jej rekonštrukcie. Po obnovení komplexu ho vybavili dobovým nábytkom. Po tom, čo Dorothy zomrela, Wilson a jeho druhá manželka Helen pokračovali v zbieraní artefaktov a umenia, aby odrážali koloniálnu históriu miesta.

Casa Popenoe
Dobová fotka z čias rekonštrukcie Casa Popenoe

Popenoes však nezachovali iba túto malú časť histórie – významne prispeli aj k rozšíreniu pestovania avokáda v Spojených štátoch. Keď otec Wilsona, Frederick Oliver Popenoe, priniesol z jednej cesty avokádové semená, odštartovali Wilsona k celoživotnému štúdiu tohoto tropického ovocia. Wilson Popenoe ako prvý priviezol avokádo do Kalifornie. Po prvotnom úspechu sa Wilson vrátil do Latinskej Ameriky, aby hľadal nové a významne odrody avokáda, ktoré by vyhovovali podmienkam pre pestovanie v Kalifornii a mali zároveň vynikajúcu chuť. Po ňom je pomenovaná aj jeho najúspešnejšia odroda: Wilson Avocado. Tá bola síce časom vytlačená úspešnejšími odrodami, ale stále je vyhľadávaná, keďže plody sú obrovské, majú lesklú zelenú šupku, vynikajúcu chuť a krémovú maslovú štruktúru. Dnes je najpestovanejšou, kultivovaná odroda Haas. Wilson Popenoe sa nakoniec stal hlavným agronómom spoločnosti United Fruit Company.

Casa Popenoe
Wilson Avocado

Potomkovia rodiny Popenoeovcov darovali dom a väčšinu vybavenia Universidad Francisco v Marroquíne v roku 2007. Návštevníci si počas prehliadky môžu prezrieť koloniálne artefakty a dozvedieť sa viac o botanických úspechoch Wilsona Popenoea.

V roku 1936 bol zasadený avokádový strom do hlavnej záhrady domu; a dodnes prináša ovocie. A ešte jedna zaujímavosť: Casa Popenoe má jeden zo zachovalých hydraulických systémov z koloniálneho obdobia v Guatemale. Systém je taký zložitý, že ho historici, archeológovia a inžinieri dodnes študujú.

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

6 Calle Oriente #16, Antigua Guatemala, Guatemala
14.5561099,-90.7299018
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Guatemala - Krátke info

Guatemala
Miestny názov: Guatemala
Hlavné mesto: Guatemala
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 1. január 1821
Rozloha: 108889 km²
Mena: quetzal
Kód meny: GTQ
Kurz (za 1 € dostaneš): 8.653 GTQ
Medzinárodný kód krajiny: GTM/GT
Internetová doména: .gt
Predvoľba telefónneho čísla: +502

Blízke miesta do +/- 300km