Skip to content

Pamätná ekumenická nekropola

V tomto brazílskom meste vládne panoráme vertikálny cintorín.

Približná doba čítania: 2 minúty

Medzi mrakodrapmi a hustými lesmi na juhu Brazílie sa týči najvyšší vertikálny cintorín na svete – tento titul je od roku 1991 zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Memorial Necrópole Ecumênica, ktorý v roku 1983 založil Pepe Altstut, je 14-poschodový cintorín, ktorý vyzerá skôr ako bytový dom z 80. rokov minulého storočia než ako domov mŕtvych.

Vertikálny cintorín, Brazília

Predtým, ako sa Altstut zameral na stavby pre mŕtvych, pracoval na výstavbe budov pre živých. “Ale,” povedal v krátkom filme A Tomb With A View, “[stavba Nekropoly] bola osobne obohacujúca skúsenosť, pretože… počujete toľko pozitívnych komentárov.” Nekropola sa v priebehu desaťročí rozšírila. “Začali sme s malou budovou,” vysvetlil. “A teraz, s dopytom, pokračujeme v budovaní a rozširovaní.”

Dnes sa Nekropola týči do výšky takmer 110 metrov (32 poschodí) a obsahuje 25 000 hrobiek. Nachádzajú sa tu krypty, miestnosti na konanie bohoslužieb, krematórium, mauzóleum “pre rodiny, ktoré chcú zachovať svoj odkaz osobnejším a súkromnejším spôsobom”, uvádza sa na webovej stránke nekropoly. K dispozícii je dokonca tropická záhrada s vodopádom a malou strešnou kaviarňou, z ktorej sa môžete pokochať výhľadom. Čo je možno najzvláštnejšie, na pozemku sa nachádza aj múzeum klasických automobilov.

Vertikálny cintorín, Brazília

Ako zakladateľ vertikálneho cintorína sa Altstut občas pokúša predstaviť si svoj vlastný neodvratný zánik. “Ale je to jednoducho nepredstaviteľné. Cítim sa dobre. Som šťastný,” povedal v knihe A Tomb With A View. Napriek tomu povedal: “Som presvedčený, že v posmrtnom živote nájdem svoju matku, sestru, ktorú som stratil, a svoje šteňa.”

Brazília ponúka ďalšie miesta

Brazília - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Brasil
Hlavné mesto: Brazília
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 7. september 1822
Rozloha: 8515767 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: real
Kód meny: BRL
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.544 BRL
Medzinárodný kód krajiny: BRA/BR
Internetová doména: .br
Predvoľba telefónneho čísla: +55

Blízke miesta do +/- 300km