Skip to content

Letisko Kampong Chhnang

Opustené letisko je zvláštne nedotknutým pozostatkom brutálneho kambodžského režimu Červených Kmérov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Aj keď toto letisko je už zopár desiatok rokov opustené, o náročných štandardoch, ktoré musia dodržať vzletové a pristávacie dráhy a betónový povrch vozoviek, svedčia nepopraskané povrchy bez tráv. Podivne neporušené letisko existuje ako pochmúrna pripomienka zverstiev spáchaných za vlády Pol Pota.

Letisko Kampong Chhnang

Vojenské letisko bolo výsledkom nútených prác pod hroznou správou Červených Khmérov, stúpencov komunistického režimu, ktorý vládol v Kambodži v rokoch 1975 až 1979. Stavba tejto vojenskej leteckej základne sa začala v roku 1977, nikdy však nebola dokončená – od projektu sa upustilo v roku 1979, keď vrhli vietnamské sily a obsadili Kambodžu.

Aj keď sa pozemok nikdy nepoužil na žiadne skutočné letectvo, obsahuje niekoľko opustených ciest vedúcich k ulitám starých budov, vodným nádržiam a samotným veľkým pristávacím dráham. S dráhou susedí malá budova typu riadiacej veže.

Letisko Kampong Chhnang

Pri stavbe letiska zahynuli tisíce pracovníkov. Boli nútení pracovať v neľudských podmienkach za vlády radikálneho režimu. Mnohí z robotníkov boli príslušníkmi armády, ktorí boli vyslaní sem pracovať za trest. Na ich prácu dohliadali inžinieri z Číny, pretože čínska vláda mala veľký záujem pomôcť s výstavbou letiska.

Kambodža ponúka ďalšie miesta

Kambodža - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Cambodia
Hlavné mesto: Phnom Pénh
Úradné jazyky: khmérčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 9. november 1953
Rozloha: 181040 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: riel
Kód meny: KHR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KHR
Medzinárodný kód krajiny: KH
Internetová doména: .kh
Predvoľba telefónneho čísla: +855

Blízke miesta do +/- 300km