Skip to content

Majstrovstvá sveta v sloňom póle

Od roku 1982 je Nepál hostiteľom majstrovstiev sveta vo veľmi zaujímavej obdobe póla.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1982 sa vo švajčiarskom bare stretli bývalý škótsky olympijský sánkar James Manclark a majiteľ rezortu v nepálskej džungli Jim Edwards. Konverzácia sa točila okolo ich zážitkov s jazdou na slonoch v Nepále. Manclark zavtipkoval, že by si mali zahrať slonie pólo, pri ktorom by miesto na koňoch hráči jazdili na chobotnatcoch.

Keď sa Edwards vrátil do Nepálu, prišiel mu po čase od Manclarka telegram, v ktorom stálo: “Mám dlhé paličky, zožeň slony. 1. apríla priletím.” Edwards si nebol istý, či sa nejedná o aprílový žart, napriek tomu zohnal niekoľko slonov a voľné ihrisko. Keď Manclark skutočne priletel, zrodilo sa slonie pólo.

Od roku 1982 sa v Nepále každoročne konajú majstrovstvá sveta v sloňom póle. Hra sa veľmi podobá skutočnému pólu, avšak hraje sa s dlhšími paličkami (150 až 360 centimetrov) a kvôli pomalejšiemu pohybu slonov taktiež na menšom ihrisku. Na každom slonovi jazdia dvaja ľudia: Jeden zviera ovláda a druhý triafa loptičku. Slonom sa tu venuje veľká starostlivosť, po každom zápase dostávajú cukrovú trstinu alebo ryžové koláčiky plnené melasou a kockami soli. Hráči, ktorí sa schádzajú z celého sveta, zase dostávajú chladené pivo alebo limonádu.

Ihrisko na pólo sa nachádza na západnom okraji národného parku Bardia u hraníc s Indiou. Majstrovstvá sa konajú vždy koncom októbra. Pokiaľ sa do Tiger Tops vydáš v inú ročnú dobu, slony, na ktorých sa pólo hraje, tu i tak stretneš.

Nepál ponúka ďalšie miesta

Nepál - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: नेपाल
Hlavné mesto: Káthmandú
Úradné jazyky: nepálčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. september 1768
Rozloha: 147181 km²
Časové pásmo: UTC +5:45
Mena: nepálska rupia
Kód meny: NPR
Kurz (za 1 € dostaneš): 142.234 NPR
Medzinárodný kód krajiny: NP
Internetová doména: .np
Predvoľba telefónneho čísla: +977

Blízke miesta do +/- 300km