Skip to content

Rieka Jamuna

Jamuna, mohutná rieka, ktorej meno znamená "dvojča" v sanskritu, má významnú úlohu v histórii a kultúre Indie. No dnes čelí vážnym problémom, ako je masívne znečistenie a extrémne suchá, ktoré ohrozujú nielen jej ekosystém, ale aj mnohé životy.

Približná doba čítania: 4 minúty

Jamuna, ktorá je najväčším prítokom oveľa známejšej Gangy, dostala meno podľa sanskritského slova jáma, ktorá znamená dvojča. Táto 1 370 kilometrov dlhá rieka vyteká z ľadovca Jamunotri v oblasti Uttarkaši v štáte Uttarpradéš a tečie až do Allahabadu. Jej vody, ktoré Bábur, prvý panovník Mogulskej ríše, v 16. storočí opísal slovami “lepšie ako nektár” a v ktorých sa ochladzovali a kúpali kráľovské slony, ľudia uctievali tisícky rokov. Dodnes z nej veriaci na znak oddanosti pijú a kúpu sa v nej. Vyše šesťdesiat miliónov Indov od nej však závisí oveľa prozaickejšie ako od jediného zdroja vody.

Rieka Jamuna

Jamuna napomáhala pri zrode miest ako Dilí, Mathura a Ágra, ktoré vyrástli na jej brehoch. Šáhdžahán, jeden z Báburových mogulských nasledovníkov, postavil v ostrej zákrute rieky v Ágre jeden z najznámejších indických monumentov Tádž Mahal. V roku 1978 sa rieka vyliala z brehov a nišivá záplava potopila takmer celé mesto. Takéto pohromy hrozia na určitých miestach dodnes (Tádž Mahal bol vo vážnom ohrození aj v rokoch 2003 a 2008), no oveľa viac ako záplavy teraz znepokojuje hlavne obrovská miera znečistenia a takmer celoročné suchá pre odčerpávanie vody z Jamuny na potreby priemyslu a domácností.

Vraví sa o nej, že je to jedna z najšpinavších riek na svete, a niečo na tom bude. V Naí Dillí, ktorého populácia sa od roku 1991 zdvojnásobila, ústí priamo do Jamuna viac ako dvadsať odpadových kanálov, ktoré do jej vôd vypúšťajú jedovaté chemikálie a splašky. Vo Wazirabade, ktorý sa nachádza priamo v DIllí, vypúšťa údajne jeden hlavný odpadový kanál do rieky takmer 2 milióny metrov kubických splaškov denne. Neďaleko odtiaľ sa rieka často upcháva množstvom plastov, odrezkami koží z miestnych obuvníckych závodov a ďalším odpadom. Špinavá voda už v Ágre nedokáže pohltiť napríklad ani nečistoty zo vzduchu, a preto sa slávny Tádž Mahal sfarbuje dožlta. Na obrovských plochách rieky klesá hladina kyslíka vo vode na smrtiacu nulu. Premiér Naréndra Módí, ktorý sa dostal k moci v roku 2014, síce sľuboval, že Jamunu oživí, no do dnešného dňa snahy vlády o obnovu rieky poľahky prekonali aj monzúnové dažde v roku 2018. Tieto silné lejaky znovu okysličili vodu, zamietli všetky nečistoty a aspoň na chvíľu bola Jamuna taká zdravá, aká nebola už celé roky. Obdobie dažďov však pominulo, znečistenie ďalej rástlo a v súčasnosti je rovnako environmentálne ohrozená ako predtým.

Rieka Jamuna

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.47 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km