Skip to content

Erta Ale

Etiópia je krajina stvorená pre dobrodružstvo a pre svetové prírodné unikáty. Len tá bezpečnostná situácia by sa mohla zlepšiť.

Približná doba čítania: 3 minúty

Púšť Danakil, ktorú čas od času obliehajú ozbrojení rebeli, je neznesiteľne horúca, nehostinná a výčerpávajúca lokalita. Pokiaľ však máš odva sa na miesto prezývané “peklo na zemi” vydať, odmenou ti bude pohľad na jazero plné bublajúcej lávy.

Erta Ale znamená v jazyke Afarov “dymiaca hora”. Sopka je 613 metrov vysoká a v jej kráteri sa nachádza vulkanické jazero. Pokiaľ si ochotný ísť z Mekele niekoľko dní autom, môžeš na sopku vystúpiť v noci, hodiny sledovať ako láva buble a víri a potom ísť za východu slnka zas dole.

Miesto je tak horúce, že cez deň teploty presahujú aj 49 °C v tieni. Tunajšiu krajinu trápi aj suchu, pretože celkový ročný súhrn zrážok je len nejakých 100 – 200 milimetrov. A aby toho nebolo málo, zemský povrch v týchto miestach puká na dve časti. Za niekoľko miliónov rokov tu zem pukne natoľko, že vzniknutú jamu zaplaví nové more. Ty teraz môžeš byť svedkom pomalého, bolestného zrodu tohoto oceánu. K nebesám tu stúpajú gejzíry vriacej vody, horúce pramene bublajú a celá krajina je posiata vulkánmi.

Keď pristúpiš k vulkanickej hore Erta Ale, je dosť možné, že namiesto jedného lávového jazera uvidíš hneď dve. Tieto vzácne lávové jazerá vznikajú len za špecifických podmienok: Keď láva dosiahne správnej teploty, netuhne na dlho, ale miesto toho bublá ako vriaca voda v hrnci.

Erta Ale leží neďaleko spornej hranice s Eritrea, a je preto častým cieľom rebelských útokov. V roku 2012 tu bolo zavraždených 5 turistov. Podľa Etiópie útočníci boli eritrejskí povstalci, Eritrea zase tvrdí, že sú za útok zodpovední Etiópčania. Teraz je dovolené k sopke cestovať len v rámci organizovaného výletu, na ktorom turistov chráni ozbrojená eskorta.

Štvordenné výlety k Erta Ale začínajú v Mekele. Noci budeš tráviť v stane. Dá sa to stihnúť aj za dva dni, ale štvordňový výlet zahŕňa aj návštevu Dallol.

Etiópia ponúka ďalšie miesta

Etiópia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: የኢትዮጵያ
Hlavné mesto: Addis Ababa
Úradné jazyky: amharčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 21. augusta 1995
Rozloha: 1104300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: etiópsky birr
Kód meny: ETB
Kurz (za 1 € dostaneš): 61.229 ETB
Medzinárodný kód krajiny: ETH/ET
Internetová doména: .et
Predvoľba telefónneho čísla: +251

Blízke miesta do +/- 300km