Skip to content

Pevnosť Mamucium

Kedysi sa používala na ochranu dôležitých rímskych obchodných ciest.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mnohí ľudia sú dobre oboznámení s osídlením a existenciou Rimanov v Británii, od Londýna až po Škótsko. Menej známa je oblasť na juhozápadnom konci Deansgate v Manchestri, kde sa nachádzajú ruiny starovekej vojenskej pevnosti Mamucium. Označuje sa aj ako Mancunium, je to už dávno existujúci rímsky areál v oblasti Castlefield na križovatke ulíc Duke Street a Beaufort Street.

Mancunium

Dokonca aj názov mesta je odvodený od latinizácie pre “prsia”, alebo aby bol všeobecne etymologicky prijatý “kopec podobný prsiam”. Mamucium, postavené niekedy okolo roku 79 n. l., malo ideálnu polohu medzi sútokom dvoch riek, Medlock a Irwell. Išlo o strategický krok na ochranu dôležitých ciest medzi obchodnými stanicami Chester a York. Toto opevnenie udržiavalo takmer 500 vojakov a bolo najmenej trikrát prestavané, naposledy v roku 200 n. l. Nakoniec bola pevnosť opustená niekedy po roku 410 n. l. 

Mancunium

Dnes sa návštevníci môžu voľne pohybovať po Castlefielde, prvom mestskom pamiatkovom parku v Spojenom kráľovstve. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí rekonštrukcia brány, pozostatky pôvodnej rímskej cesty spolu s množstvom ďalších kamenných základov budov. V celom areáli je umiestnených niekoľko tabúľ, ktoré približujú históriu a nákresy toho, ako kedysi táto bývalá pevnosť vyzerala.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km