Skip to content

Modrá diera Santa Rosa

Priezračne modré jazero na kúpanie so skrytými jaskyňami, ktoré ešte nie sú preskúmané.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hneď pri slávnej Route 66 v suchom podnebí Nového Mexika sa nachádza Santa Rosa Blue Hole, prírodné kúpalisko so skrytým systémom podmorských jaskýň, ktoré boli až do roku 2013 nepreskúmané.

The Blue Hole Santa Rosa

Podobne ako mnohé prírodné jazierka tohto druhu, aj Santa Rosa Blue Hole je malá vodná plocha, ktorá akoby zapĺňala prekvapivo hlbokú dieru v zemi so šokujúco čistou vodou. V čase rozmachu cestovateľských rodín, ktoré brázdili Route 66, bola diera na kúpanie obľúbenou oázou v nedotknutej púšti. Hlboká diera bola aj obľúbeným miestom potápačov, kým v tesných podvodných jaskyniach tohto jazierka neuviazli dvaja mladí potápači. Po ich smrti v roku 1976 bol vchod do jaskýň zakrytý kovovou mrežou a na všetko sa zabudlo.

The Blue Hole Santa Rosa

V roku 2013 však skupina odvážnych potápačov z nadácie ADM Exploration Foundation mohla prelávať za mrežu so zámerom zmapovať systém nepreskúmaných jaskýň. Ich počiatočné sondovanie zabrzdili odpadky ktoré sa tu nazbierali za desaťročia a príliš tesné chodby, ale vykopávky pokračujú s veľkou opatrnosťou, aby ďalšie úmrtia neuzavreli tajomné jaskyne na ďalšie desaťročia. Stále nie je jasné, ako ďaleko do minulosti jaskyne siahajú.

The Blue Hole Santa Rosa

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Modrá diera Santa Rosa

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km