Skip to content

Zakopané kulisy filmu Desať prikázaní

Pobrežné duny, miesto pochovania egyptských filmových kulís a bývalá utopická kolónia.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1983 cestovali traja filmoví nadšenci do púšte Colorado Desert, kde chceli nájsť stratené egyptské Mesto faraónov. Vďaka indíciám z posmrtne vydanej autobiografia Cecila B. DeMillea, našli v piesku zakopané sfingy a faraónov.

DeMille vedel presne, kde mesto leží. Sám totiž nechal Mesto faraónov postaviť ako kulisu svojho veľkolepého nemého filmu z roku 1923 Desať prikázaní. Tím pozostávajúci z 1 500 pracovníkov tu postavil 220 metrový palác zdobený hieroglyfmi, štyrmi obrími sochami Ramessa II. a prístupovú cestu obklopenú 21 impozantnými päťtonovými sfingami.

Keď natáčanie skončilo (s meškaním a s presiahnutým rozpočtom), DeMilleovi zostala obrovská kolekcia sadrových budov a rekvizít. Previezť všetko späť do Hollywoodu by bolo neskutočne drahé, režisér však nechcel kulisy nechať len tak v púšti, kde by ich mohli tvorcovia nízko-nákladových snímok použiť na svoje filmy. DeMille nechal preto kulisy rozmontovať a ich časti pochovať v piesku.

Mesto faraónov tak ležalo ukryté v dunách 60 rokov. Keď sa filmár Peter Brosnan v DeMilleovom životopise dočítal, že udivení archeológovia možno v kalifornskej púšti objavia starý egyptský poklad, okamžite sa vydal DeMilleovo stratené mesto nájsť.

Brosnan našiel zakopané mesto s pomocou archeológov a ich radarov. Nedostatok financií a taktiež fakt, že k vykopávkam nemal povolenie, ho zastavili pred odhalením všetkých kulís. Sadrové rekvizity sa po vykopaní z piesku navyše rozpadali na prach.

Väčšina DeMilleovho mesta je dodnes ukrytá v púšti, pár vykopaných artefaktov (výbava maskérne, plechovky na filmové pásy a replika hlavy sfingy) sú vystavené v neďalekom Dunes Center.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

Spojené štáty, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -8:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.082 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km