Skip to content

Muang Ngoi Neua

Malebná dedinka, v ktorej sa nábojnice z druhej indočínskej vojny premenili na obyčajné predmety.

Približná doba čítania: 2 minúty

Muang Ngoi Neua leží na brehu rieky Ou a je to idylická dedinka. Do roku 2013 sa sem dalo dostať len loďou. V dôsledku prílevu turistov však táto dedina zaznamenala rýchly rozvoj, ale zachovala si svoj vidiecky ráz. S majestátnym krasovým vápencovým pohorím ako kulisou pôsobí rovnako rustikálne a odľahlo ako v minulosti.

Muang Ngoi Neua

Muang Ngoi Neua má zdokumentovanú históriu, ktorá siaha až do 15. storočia, ale až udalosti v 20. storočí radikálne zmenili život jeho obyvateľov. Počas druhej indočínskej vojny (1955 – 1975) sa v jaskyniach neďaleko dediny ukrývali jednotky Pathet Lao (Laoskej komunistickej strany). Keďže Pathet Lao sympatizovali so severovietnamským komunistickým režimom, vzbudili veľkú pozornosť.

Počas tohto obdobia zhodili Spojené štáty a nimi podporované sily nad Laosom viac ako dva milióny ton kazetových bômb, ktoré boli zamerané na severovietnamské sily pozdĺž Ho Či Minovej cesty a na sympatizantov Laosu. Kazetové bomby boli zhadzované v puzdrách, ktoré sa otvárali a rozptyľovali bomby po veľkej oblasti. Odhaduje sa, že 30 % týchto bômb pri dopade nevybuchlo. Od konca vojny bolo viac ako 20 000 Laosanov zabitých alebo zmrzačených, pretože náhodne stúpili na nevybuchnutú muníciu.

Spolu s bombami však na zem dopadali aj nábojnice. Tieto nábojnice boli vyrobené z kvalitného a odolného kovu. V dedine Tha Bak si z nich ľudia vyrábali člny. V Muang Ngoi Neua ich ľudia znovu použili ako kvetináče, korytá na vodu, stĺpy plotov, schránky a schody, ktoré možno vidieť v okolí dediny.

Hoci most spája Muang Ngoi Neua s hlavnou cestou, člny stále premávajú na juh do Nong Khiaw a na sever až do Phongsaly.

Laos ponúka ďalšie miesta

Laos - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Vientiane
Úradné jazyky: laoština
Štátne zriadenie: unitárny jednostranný štát
Dátum vzniku: 19. júl 1949
Rozloha: 236800 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: laoský kip
Kód meny: LAK
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR LAK
Medzinárodný kód krajiny: LA
Internetová doména: .la
Predvoľba telefónneho čísla: +856

Blízke miesta do +/- 300km