Skip to content

Lyžičková dedina

V tomto malom mestečku, ktoré bolo počas vietnamskej vojny ťažko bombardované, sa z nevybuchnutej munície vyrába kuchynské náradie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Spojené štáty nikdy oficiálne nevyhlásili Laosu vojnu, ale napriek tomu počas vietnamskej vojny zhodili na krajinu viac ako 270 miliónov kazetových bômb. Odhaduje sa, že tretina z nich nevybuchla. Takmer 50 rokov neskôr sú ľudia v Laose stále zabíjaní alebo mrzačení, keď sa stretnú s nevybuchnutými bombami alebo “muníciou” (UXO). Táto munícia tiež udržiava veľkú časť Laosu v chudobe, pretože čistenie pôdy pre poľnohospodárstvo alebo rozvoj je nebezpečné. Deti sú zabité alebo zranené, keď si zamenia nevybuchnutú muníciu za hračky. Dokonca aj obyčajné zapálenie ohňa na prípravu jedla môže odpáliť zbraň zakopanú pod ním.

Severovýchodná provincia Xieng-Khouang bola jednou z najťažšie bombardovaných oblastí Laosu a je posiata nevybuchnutou muníciou. Niektorí obyvatelia dediny Ban Napia si z tohto problému urobili kuriózne a nebezpečné zamestnanie: Zbierajú nevybuchnutú muníciu, roztavujú ju v peci a pomocou drevených foriem z nej vyrábajú lyžice a iné predmety do domácnosti.

Ban Napia, Laos

Obyvatelia dediny Ban Napia, známej aj ako “lyžičková dedina”, vyrábajú tento riad po celé desaťročia a generácie. Táto práca sa však nezaobišla bez rizík: Pri zbere a spracovaní nevybuchnutej munície zahynuli ľudia. Pre mnohých však odmena stojí za riziko, pretože obchod prináša chudobnému regiónu veľmi potrebný príjem.

Laos ponúka ďalšie miesta

Laos - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Vientiane
Úradné jazyky: laoština
Štátne zriadenie: unitárny jednostranný štát
Dátum vzniku: 19. júl 1949
Rozloha: 236800 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: laoský kip
Kód meny: LAK
Kurz (za 1 € dostaneš): 22690.376 LAK
Medzinárodný kód krajiny: LA
Internetová doména: .la
Predvoľba telefónneho čísla: +856

Blízke miesta do +/- 300km