Skip to content

Park buddhov Xieng Khuan

Aj keď sa zdá že, tento park plný buddhistických sôch je veľmi starý, opak je pravdou. Nemá ešte ani 100 rokov. Za návštevu rozhodne ale stojí.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hoci sa sochy bohov, ľudí, zvierat a démonov zdajú byť stovky rokov staré, ide v skutočnosti o park vytvorený v roku 1958 excentrickým mníchom a šamanom Bunleua Sulilatom, ktorý spojil mystické náboženstvá s myšlienkami hinduizmu a buddhizmu.

Sulilat tvrdil, že mu túto vieru predal hinduistický pustovník z Vietnamu menom Keoku, na ktorého narazil, keď sa prepadol do jaskyne. V parku sa nachádza asi 200 betónových sôch, všetky vytvorené Sulilatom či jeho nasledovníkmi. Je tu napríklad 122 metrov dlhý ležiaci Buddha, bohyňa Šiva, ktorá v každej zo svojich ôsmych paží drží inú zbraň a trojposchodová tekvica “pekla, zeme a neba”, na ktorej boku je vytesaná hlava démona. Návštevníci do nej môžu vstúpiť cez otvorené ústa vyjsť do horného poschodia.

Po komunistickom prevrate v roku 1975 utiekol Sulilat cez rieku Mekong do thajského mesta Nong Khai, kde čoskoro vystaval ďalší buddhistický park Sala Keoku. V jednom z jeho pavilónov je uložená mníchová múmia.

Laos ponúka ďalšie miesta

Laos - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Vientiane
Úradné jazyky: laoština
Štátne zriadenie: unitárny jednostranný štát
Dátum vzniku: 19. júl 1949
Rozloha: 236800 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: laoský kip
Kód meny: LAK
Kurz (za 1 € dostaneš): 22704.958 LAK
Medzinárodný kód krajiny: LA
Internetová doména: .la
Predvoľba telefónneho čísla: +856

Blízke miesta do +/- 300km