Skip to content

Múzeum mieru okinavskej prefektúry

Jedno z najlepších vojnových múzeí v Japonsku a v celom tichomorskom regióne.

Približná doba čítania: 2 minúty

Najväčšie a najvýznamnejšie miesto, ktoré pripomína bitku o Okinavu, je toto rozľahlé múzeum a pamätný park neďaleko najjužnejšieho cípu ostrova. Okrem rôznych vojnových pamätníkov je komplex domovom veľkej stálej expozície, ktorá je moderná a prispôsobená aj zahraničným návštevníkom.

Múzeum vojny, Okinawa

Občas tu narazíte na nejaké revizionistické označenia (napríklad o japonských inváziách do Indonézie a na Filipíny sa tu hovorí ako o “oslobodení od kolonizácie”), inak je však výstava skvelá, plná artefaktov a moderných interaktívnych prvkov. Hlavný dôraz sa kladie na samotnú bitku, ale venuje sa aj osudu okinavských civilistov, ktorý dopĺňa niekoľkými ozaj hrozivými fotografiami. Veľký priestor dostáva aj povojnové obdobie, najmä kontroverzná téma pokračujúcej vojenskej prítomnosti amerických síl a s tým súvisiace kultúrne nezhody s miestnymi.

Kúsok západne od pamätného komplexu je pamätník a jaskyňa Kendži, kde sa ukrývali stovky školákov, ktorých tesne pred bitkou naverbovali do armády. Väčšina tu zomrela, mnohých zabili americké bomby, iní spáchali samovraždu. V oblasti sa nachádza viacero jaskýň s podobným príbehom, napríklad menej známa jaskyňa Todoroki. Na mieste bývalej japonskej poľnej nemocnice, kde pracovali najmä školáčky, stojí obľúbené Múzeum mieru a pamätník Himejuri.

Múzeum vojny, Okinawa

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km