Skip to content

Úkryt veliteľstva 32. armády

Prepracovaná séria tunelov, v ktorých sú stále viditeľné stopy po masovej samovražde.

Približná doba čítania: 2 minúty

Bunker č. 32 na Okinawe, známy tiež ako bunkier Mashiki, bol súčasťou podzemnej siete obranných zariadení japonských síl počas druhej svetovej vojny. Nachádza sa v blízkosti Naha, hlavného mesta Okinawy. V posledných fázach vojny v roku 1945 sa v bunkri nachádzalo asi 2000 japonských civilistov a vojenských personálu.

32. armáda

Admirál Minoru Ota bol v tom čase veliteľom japonských námorných síl na Okinawe. Po americkom vylodení na Okinawe v apríli 1945 sa japonské jednotky stiahli do podzemných bunkrov, kde plánovali brániť sa proti Američanom. Avšak situácia sa stala pre Japoncov beznádejnou a admirál Ota bol povolaný na toto miesto, aby vedel koordinovať obranu.

V bunkri č. 32 sa stala tragédia, keď sa 13. júna 1945 asi 2000 civilistov a vojakov rozhodlo spáchať sebevraždu, než by sa dali zajať. Mnohí z nich si zvolili tzv. seppuku – japonskú rituálnu formu samovraždy, ktorá sa praktikovala vojenskými samurajmi. Niektorí ľudia boli zastrelení alebo zabití granátmi, ktoré explodovali v bunkri.

32. armáda

Admirál Ota bol prítomný v bunkri v čase tragédie, no nebol zodpovedný za príkaz k samovražde. Neskôr bol nájdený jeho odkaz, v ktorom sa ospravedlnil civilistom a vojakom za to, že sa nedokázal postaviť proti rozkazu japonskej vlády, ktorým bol zodpovedný za obranu Okinawy. V odkaze tiež vyjadril svoju ľútosť nad tragédiou a prosil o odpustenie.

Táto udalosť patrí medzi jednu z najväčších tragédií druhej svetovej vojny na Okinawe a je tiež považovaná za jedno z najväčších samovražedných masakrov v dejinách Japonska.

32. armáda

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km