Skip to content

Obelisk Odzun

Neobvyklý dvojstélový obelisk starodávneho a tajomného pôvodu

Približná doba čítania: 2 minúty

Odzun je malá dedinka na okraji náhornej plošiny, ktorá prudko klesá do rokliny tvorenej riekou Debed. Okrem úchvatných výhľadov na údolie a hory, je Odzun domovom historickej baziliky, ktorá bola založená okolo roku 508. V areáli baziliky sa nachádza mohutný starobylý obelisk tajomného pôvodu.

Obelisk tvoria dve stély vyčnievajúce dohora, ktorá je orámovaná dvoma úzkymi oblúkmi. Aj keď účel alebo význam obelisku je stále predmetom diskusií, trochu sa podobá na pohrebné pamiatky danej éry. Jedná strana je zdobená ikonografickými rezbami, ktoré zobrazujú výjavy zo starého a nového zákona a prechod Arménska na kresťanstvo. Na opačnej strane stély výzdobu tvoria kvetinové vzory.

Jedna hypotéza o pôvode obelisku sa datuje do 4. storočia, keď došlo k stretu hinduistických a kresťanských frakcií. Podľa nájdených záznamov, prevahu mala kresťanská armád, avšak obe frakcie statočne bojovali a obe došli o významné vodcovské osobnosti. Obelisk údajne je postavený na počesť statočnosti oboch frakcií.

Túto hypotézu podporuje busta Ježiša vo vnútri baziliky. Bustu zdobia hady držané v rukách dvoch anjelov. Obrazy Ježiša a hadov sú nepochybne zakorenené v biblických spisoch, ale zriedka sa objavujú spoločne, najmä v stredovekej arménskej ikonografii. Túto anomáliu možno vysvetliť skutočnosťou, že had je predmetom uctievania v hinduistickom náboženstve, čím spája obelisk s náboženskými vojnami 4. storočia.

Odzun

V okolí baziliky sú pamiatky, ktoré ukazujú na novšie kapitoly arménskej histórie. Napr. náboženské pamiatky zobrazujúce komunistické symboly ako kladivo, kosák či červenú hviezdu.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 422.467 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km