Skip to content

Kláštor Kobayr

Ruiny stredovekého kláštora postaveného na nebezpečnom svahu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ak hľadáš kláštory na malebných miestach, Arménsko je pre teba tým pravým miestom a Kobayr je toho najlepším príkladom. Kláštor Kobayr leží pozdĺž cesty na strmom svahu rokliny. Príroda túto stavbu z 12. storočia si postupne berie späť, ale zatiaľ je návšteva tohto miesta možná.

Kláštor Kobayr

Hoci sa časť kláštora zrútila do rokliny, to, čo zostalo, je veľkolepé a pôsobivo neisté. Prvá časť kláštora bola postavená v roku 1171 a potom nasledovalo niekoľko prístavieb a rekonštrukcií. Centrálna časť kláštora bola postavená v roku 1279 a preteká ňou svätá pramenitá voda. K ďalším častiam komplexu patria tri kostoly, mauzóleum, refektár, niekoľko kaplniek a kláštor.

Kláštor Kobayr

Nápisy pri vchode sú v starogruzínčine, rovnako ako štýl fresiek. Nápisy pripisujú výstavbu kláštora princeznej Mariam Kyurikidovej a záznamy ukazujú, že jej vlastníctvo nakoniec prešlo na šľachtickú rodinu menom Michargrdzelis. Niekoľko členov tejto rodiny je pochovaných v mauzóleu na tomto mieste.

Kláštor Kobayr

Názov kláštora je zaujímavým odrazom histórie kláštora, keďže v dvoch jazykoch to znamená jaskyňa-jaskyňa. Kob znamená v gruzínčine jaskyňa a ayr v arménčine jaskyňa.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 419.051 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km