Skip to content

Mikojan Múzeum

Malá pamiatka na konštruktéra prvej ruskej stíhačky a jeho brata, ktorý sa stal predsedom Prezídia Najvyššieho sovietu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Bratia Mikojanovci sa narodili v malej arménskej dedinke Sanahin a stali sa vplyvnými sovietskymi občanmi, pretože pomohli vytvoriť stíhacie lietadlo MiG počas druhej svetovej vojny a po nej a prežili hniezdo zmijí v ruskej politike.Ich odkaz pripomína toto múzeum v ich rodnom meste.

Arytom a Anastas Mikojanovci sa narodili s desaťročným odstupom na prelome storočí a obaja sa počas svojho života stali významnými osobnosťami Sovietskeho zväzu. Starší Anastas, ktorý sa narodil v roku 1895, vstúpil do sovietskeho politbyra ako Stalinov stúpenec a podarilo sa mu zostať vo vláde (a nažive) niekoľko rokov, pričom nakoniec prežil aj samotného Stalina. Mladší Arytom, ktorý je pravdepodobne známejší, vstúpil do letectva, zapísal sa do konštrukčného oddelenia lietadiel a nakoniec spoluvytvoril (spolu so svojím partnerom Michailom Gurevičom, odtiaľ skratka) generáciu stíhacích lietadiel MiG, ktoré slúžili Sovietskemu zväzu a jeho spojencom od druhej svetovej vojny až do studenej vojny.

Vzhľadom na ich významnú úlohu v sovietskej politickej a vojenskej histórii im bol v ich rodnej obci postavený štátom financovaný pamätník, ktorý stojí dodnes. Najvýraznejším aspektom pamätníka je široký baldachýn, ktorý visí nad lietadlom MiG 21 v skutočnej veľkosti. Neďaleko sa nachádza aj malé múzeum s fotografiami a artefaktmi venovanými ich životu a kariére, v ktorom pracujú miestni kurátori, ktorí návštevníkom ochotne porozprávajú príbeh o každom kúsku v zbierke, pričom z každej ich anekdoty srší hrdosť na chlapcov z rodného mesta, ktorí sa presadili na svetovej scéne.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 419.051 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km