Skip to content

Hrob Leonarda da Vinciho

Veľký taliansky renesančný maliar tu odpočíva v kaplnke Saint-Hubert.

Približná doba čítania: 2 minúty

V záhradách zámku Amboise s výhľadom na Loire sa v malej, dômyselnej kaplnke nachádza hrobka „renesančného človeka“ Leonarda da Vinciho.

Kaplnka Saint-Hubert

Taliansky maliar, vynálezca, intelektuál a všestranný génius Leonardo v posledných rokoch svojho života pracoval pre francúzskych vládcov, ktorí mali pod kontrolou Miláno. V roku 1515 kráľ František I. ponúkol Leonardovi titul premiéra maliarstva a inžiniera a architekta kráľa. Leonardo sa potom presťahoval do Francúzska, aby pracoval pre francúzsku monarchiu, a do Talianska sa už nikdy nevrátil. Žil na zámku Chateau du Clos Lucé v meste Amboise neďaleko letného kráľovského paláca. Tu sa venoval vedeckým výskumom až do svojej smrti 2. mája 1519.

Kaplnka Saint-Hubert

Leonardovým želaním bolo, aby bol pochovaný v kostole svätého Florentína v Amboise, čo sa stalo 12. augusta 1519. Kostol však bol zničený počas Francúzskej revolúcie koncom 18. storočia (a neskôr Napoleonom I.). Údajné kosti Leonarda da Vinciho boli objavené v roku 1863 a premiestnené do kaplnky Saint-Hubert v záhradách zámku Amboise. Dnes je možné hrobku navštíviť na ľavej strane malej kaplnky, kde na stene visia dva epitafy (vo francúzštine a taliančine) opisujúce jeho narodenie, smrť a ako spočinul v kaplnke Saint-Hubert.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Hrob Leonarda da Vinciho

Francúzsko - Krátke info

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33