Skip to content

Ostrov Kihnu

Na geograficky izolovaných estónskych ostrovoch nájdeš poslednú matriarchálnu spoločnosti v Európe, kde sa staršie ženy starajú o každodenný život, zatiaľ čo ich manželia cestujú po mori.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kihnu, najväčší ostrov v Rižskom zálive, má mnoho zaujímavostí, ktoré z neho robia skrytý klenot Pobaltia. Čaká tu na vás malebná východoeurópska dedinka bohatá na estónsku kultúru.

Tradície a kultúru Kihnu vyhlásilo UNESCO za “majstrovské dielo ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva”. V minulosti muži z Kihnu zvyčajne odchádzali na more, zatiaľ čo ženy riadili ostrov. Preto sa ženy stali ochrankyňami ostrova a jeho dedičstva. Toto dedičstvo zahŕňa ručne vyrábané predmety, hry, tance a hudbu. Hudba je mimoriadne dôležitou súčasťou kultúry Kihnu a zvyčajne sprevádza ručné práce a oslavy.

Ďalším výrazným aspektom kultúry Kihnu je ich oblečenie. Tradičné oblečenie Kihnu je zdobené symbolmi a živými farbami, ktoré predstavujú legendy a básne z dávnych čias. Obyvatelia Kihnu hovoria estónskym dialektom, ktorý preberá mnohé zložky zo švédčiny a niekedy sa dokonca považuje za vlastný osobitný jazyk.

Estónsko ponúka ďalšie miesta

Estónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Eesti
Hlavné mesto: Tallinn
Úradné jazyky: estónčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 24. február 1918
Rozloha: 45227 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: EST/EE
Internetová doména: .ee
Predvoľba telefónneho čísla: +372

Blízke miesta do +/- 300km