Skip to content

Chánov palác

Posledný palácový komplex posledného z 29 kokandských vládcov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tento obrovský a veľkolepý palácový komplex, postavený v roku 1871, bol postavený v duchu tradícií stredoázijskej architektúry. Návštevníci tu nájdu, ako by človek znalý takýchto vecí mohol očakávať, vysoký portál uprostred komplexu, štyri minarety, veľký vchod a ďalšie charakteristické prvky. Tento palác kedysi slúžil ako siedme sídlo posledného vládcu Kokandského chanátu Chudojara Chána.

Chudojar Chán bol podľa historických záznamov posledným chánom z 29, ktorý pôsobil v Kokande v priebehu iba 150 rokov. Na trón nastúpil v roku 1845, keď mal 12 rokov, a stal sa švagrom Mingboshiho Musulmonkula, mocného vojenského vodcu.

Chánov palác obklopený veľkou vyrezávanou kamennou stenou pozostáva zo 119 miestností usporiadaných okolo siedmich malých nádvorí. Celkovo palác zaberá 16 200 m². Vybudovanie takéhoto obrovského komplexu si vyžadovalo 16 000 ľudí a 80 majstrov z rôznych oblastí. Títo robotníci používali 1 000 povozov na prevážanie materiálu po celom komplexe, keď pracovali na stavbe. Nikto z nich tam však nechcel byť; ľudia boli do oblasti privezení násilím a nútení pracovať v neznesiteľne drsných podmienkach.

Dnes palác slúži ako múzeum miestnej histórie s exponátmi podrobne opisujúcimi minulosť a súčasnosť okolitého regiónu Kokand. Kokand je jedným zo starobylých miest Ferganského údolia v Strednej Ázii. Tento región je známy po celom svete vďaka mnohým architektonickým a historickým pamiatkam vrátane mešity Jami, kráľovského cintorína Dakhma-i Shakhan, mauzólea Modarikhan a ďalších.

Chánov palác, Kokand, Uzbekistan

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13509.486 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km