Skip to content

Waldseemüllerova mapa sveta z roku 1507

Táto revolučná mapa zo 16. storočia je známa ako "rodný list Ameriky".

Približná doba čítania: 3 minúty

V budove Kongresovej knižnice Thomasa Jeffersona sa nachádza najväčšia zbierka máp na svete. Oddelenie geografie a máp spravuje viac ako 5,5 milióna máp, 80 000 atlasov (vrátane významnej zbierky Ptolemaiových atlasov), 500 glóbusov, informačné materiály, modely reliéfov a obrovskú digitálnu knižnicu. Ich zbierky pokrývajú celý svet so špeciálnym zameraním na Spojené štáty. Zbierku si možno čiastočne prezrieť online a pri návšteve čitárne Geografia a mapy alebo expozícií v budove Thomasa Jeffersona.

Waldseemüllerova mapa

Jedným z najvýznamnejších predmetov je jediná zachovaná kópia mapy sveta Martina Waldseemüllera z roku 1507. Je to prvá mapa, na ktorej je západná pologuľa zobrazená ako samostatný kontinent, obklopený vodou a nespojený s Áziou. Na mape sa tiež prvýkrát použilo slovo “Amerika” na pomenovanie pevniny, čím si vyslúžila prezývku “rodný list Ameriky”.

V detailoch sa objavuje niekoľko karibských ostrovov spolu s rozpoznateľným, aj keď príliš tenučkým zobrazením Južnej Ameriky. Viditeľný je aj malý kúsok Severnej Ameriky. Tichý oceán je zobrazený po prvýkrát – skôr, ako Balboa alebo Magellan zmapovali jeho vody. S rôznym stupňom presnosti je zobrazený aj zvyšok “známeho” (Európanom) sveta.

Waldseemüller vedel, že jeho mapa bude šokujúca a kontroverzná v čase, keď existencia celých “nových” kontinentov ešte nebola prijatá. Prosil pozorovateľov: “Túto jedinú prosbu musíme vysloviť, aby tí, ktorí sú neskúsení a nevyznajú sa v kozmografii, neodsudzovali toto všetko skôr, než sa naučia, že im to bude určite jasnejšie neskôr, keď to pochopia.”

Waldseemüllerova mapa

Mapa sa skladá z 12 samostatných listov – po spojení má rozmery 1,4 × 2,4 metra. Je súčasťou stálej zbierky Kongresovej knižnice. Celá Kongresová knižnica stojí za návštevu, ale táto mapa je jedinečná.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km