Skip to content

Mozaiková mapa v Madabe

Najstaršia mapa svätej zeme na svete nám poskytuje fragmentárny pohľad na rozmiestnenie biblických národov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mozaiková mapa v Madabe, ktorá sa nachádza v Kostole svätého Juraja v jordánskej Madabe, je najstarším obrazom kartografie Blízkeho východu z biblických čias na svete.

Mozaiková mapa v Madabe

Táto mapa z dlaždíc je najstaršou známou existujúcou geografickou mozaikovou podlahou, ktorá zobrazuje Blízky východ počas vrcholného obdobia Byzancie. Mapa bola vytvorená niekedy koncom 6. storočia n. l., veľká časť dlaždíc bola odštiepená alebo zničená, ale stále existuje veľký súvislý kus mapy, ktorý znázorňuje miesta aj názvy od geografických bodov až po mestá. Mozaika pokrýva územia od Egypta po Libanon vrátane miest, ako sú Betlehem a Getsemany, ale klenotom mozaiky je podrobné zobrazenie mesta Jeruzalem. V časti mapy Jeruzalema je zobrazených niekoľko konkrétnych stavieb a ulíc v meste, ako napríklad Damašská brána, Bazilika Svätého hrobu a Dávidova veža.

Po celom svete existuje množstvo reprodukcií mozaiky, z ktorých väčšina je vhodne umiestnená na podlahe foyer, podobne ako originál. Jedna sa nachádza v škole v Bonne, ako aj kópia v podlahe YMCA v Jeruzaleme. Mapa Madaby síce nie je úplná, ale stále je to náš najkomplexnejší obraz biblickej krajiny.

Jordánsko ponúka ďalšie miesta

Jordánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Urdunn
Hlavné mesto: Ammán
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. máj 1946
Rozloha: 89341 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jordánsky dinár
Kód meny: JOD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR JOD
Medzinárodný kód krajiny: JOR
Internetová doména: .jo
Predvoľba telefónneho čísla: +962

Blízke miesta do +/- 300km