Skip to content

Pamätník priateľstva medzi Ruskom a Gruzínskom

Cylindrický pamätník s veľkolepým výhľadom pripomína priateľstvo, ktoré podľa niektorých nikdy neexistovalo.

Približná doba čítania: 3 minúty

Gruzínska zmluva medzi Ruským impériom a Východogruzínskym kráľovstvom Kartli-Kachetie z roku 1783 ustanovila východné Gruzínsko ako protektorát Ruska. Kráľ prisahal vernosť ruskému cárovi výmenou za ochranu a podporu vládnucej dynastie Bagrationovcov. Už o niekoľko rokov neskôr sa však ukázalo, že tieto sľuby majú len veľmi malú hodnotu.

Keď v roku 1795 perzský vládca Agha Mohammad Chán vyplienil gruzínske kráľovstvo, Rusi mu nijako nepomohli. Ich vyhlásenie vojny Perzii a vyslanie vojsk do Zakaukazska prišlo príliš neskoro. Znamenalo to začiatok dlhoročného napätia medzi susednými národmi.

Napriek tomu Sovieti v roku 1983 postavili v horách severného Gruzínska pamätník rusko-gruzínskeho priateľstva. Navrhol ho slávny gruzínsky architekt Giorgi a umiestnil ho na mieste, odkiaľ je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Sovietsky zväz v tom roku oslavoval dvojsté výročie Gruzínskej zmluvy. Na pamiatku zmluvy bolo postavených niekoľko pamätníkov, ale nie všetci boli s oslavami spokojní. Protisovietsky naladení Gruzínci organizovali protesty a ilegálny časopis Sakartvelo tomu venoval špeciálne číslo, v ktorom zdôrazňoval nerešpektovanie zmluvy zo strany Ruska.

Mohutný okrúhly pamätník “priateľstva” sa stále pozerá na Diablovu dolinu a pohorie Kaukaz. Nachádza sa na gruzínskej vojnovej diaľnici medzi Gudauri, ktoré sa považuje za najlepšie lyžiarske stredisko v Gruzínsku, a Gergeti, kde sa nachádza kostol Najsvätejšej Trojice v Gergeti.

Gudauri, Gruzínsko

Vo vnútri pamätníka vo forme cylindra sa nachádza pestrofarebná nástenná maľba, ktorá zobrazuje silne štylizované výjavy z gruzínskych a ruských dejín. Kamenné oblúky sa otvárajú do Čertovej doliny a ponúkajú návštevníkom idylický výhľad, aj keď názov je potenciálne zavádzajúci.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.072 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995