Skip to content

Meandre rieky Uvac

Kľukatá majestátna rieka v Srbsku, neďaleko hraníc s Čiernou Horou. I takýto zázrak máme na Balkáne.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na svojom 119 kilometri toku rieka Uvac vytesáva hlboké a kľukaté údolie dramatickou krasovou krajinou vrcholov hôr, týčiacimi sa zrázmi a rozsiahlymi jaskyňami. V takomto pútavom teréne vynikajú meandre ako obzvlášť pozoruhodná časť drsne malebného kanála rieky Uvac.

Maendre sú tvorené radom pevne zalomených oblúkov, ktoré rieka vytesala po tisícročiach do vápencového koryta. Na tomto úseku steny kaňonu stúpajú až do výšky 100 metrov. Výsledkom je prirodzené prostredie, ktoré je rovnako pôsobivé z akejkoľvek vyhliadky.

UVAC

Maendre rieky Uvac sú súčasťou osobitnej prírodnej rezervácie Uvac, chránenej oblasti, ktorá bola prvýkrát vyhlásená v roku 1971 a ktorá v súčasnosti zahŕňa celkovú plochu 7543 hektárov. V rezervácii sa nachádza niekoľko pozoruhodných druhov vtákov a rýb, napríklad Kršiak rybár, Výr skalný, Potápač veľký, Jeleň obyčajný (ryba), mrena, Hlavátka podunajská či Podustva severná.

Srbsko

Táto oblasť je obzvlášť obľúbená medzi milovníkmi supov, pretože slúži ako útočisko pre Supa bielohlavého, vtáka nachádzajúceho na mnohých srbských erboch, ktorého rozpätie krídel môže dosiahnúť až 3 metre. Sup bielohlavý čelil vyhynutiu už pred 20 rokmi, v súčasnosti sa mu však darí v údolí rieky Uvac, a to najmä vďaka ochranárskym skupinám, ktoré pre mrchožrútov zriadili veľké “vonkajšie reštaurácie”, ktoré sú zásobované zdochlinami a odpadom z bitúnkov. Majestátne vtáky často vidieť sedieť na útesoch s výhľadom na meandre.

Srbsko ponúka ďalšie miesta

Srbsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Србија
Hlavné mesto: Belehrad
Úradné jazyky: srbčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 5. júna 2006
Rozloha: 88361 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: srbský dinár
Kód meny: RSD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR RSD
Medzinárodný kód krajiny: SRB
Internetová doména: .rs
Predvoľba telefónneho čísla: +381

Blízke miesta do +/- 300km