Skip to content

Pevnosť Boden

Jedno z najzložitejších opevnení v histórii Švédska. Počas dvoch svetových vojen a studenej vojny bola pevnosť známa ako "Hrad severu" a bola prísne utajovaná. Dnes je úplne prístupná pre všetkých a zachovaná taká, aká bola kedysi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tento komplex opevnení sa nachádza okolo odľahlého severného mestečka Boden. Hoci je v oblasti ešte vždy prítomná armáda, pevnosti, ktoré postavili začiatkom 20. storočia na obranu proti Rusku, vyradili z prevádzky v roku 1998.

Rödberget Fortress

Väčšina je opustená a pre turistov oficiálne nedostupná, hoci nebojácnym dobrodruhom, čo sa venujú tzv. urban exploration (mestskému prieskumu), by sa tam mohlo podariť infiltrovať. Jedna z týchto pevností Rödberget, bola prerobená na akési múzeum a môžete ju navštíviť v rámci oficiálnych komentovaných prehliadok. Uvidíte miestnosti, v ktorých boli ubytovaní vojaci, kuchyňu, nemocničné oddelenie, veliace stredisko a sklad munície. Napokon vyjdete po schodisku na vrchol a dostanete sa priamo k veľkým streleckým vežiam.

Ostatné pevnosti okolo Bodenu nie sú prispôsobené pre turistov, takže sú zatvorené. Môžete ich však preskúmať aspoň zvonka a nazrieť do takzvaných kaponiér, hlbokých priekop vytesaných do kamenného podložia, ktoré obkolesujú centrálne časti pevnosti.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.269 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km