Skip to content

Musée des Plans-Reliefs

Vojenské modely z ktorých niektoré sú veľké ako byt v Paríži slúžili ako ich plány útoku.... Tie sú teraz vystavené v Musée des Plans-Reliefs

Približná doba čítania: 2 minúty

Ľudovít XIV. svoje bitky rád plánoval nad modelmi miest, ktoré sa chystal dobiť alebo brániť.

Prvé také plány boli vytvorené na pokyn jeho ministra vojny markíza de Louvois. Tieto detailne prepracované miniatúry z papiera, sadry a dreva poskytovali presnú zmenšeninu v pomere 1:600 a boli uložené v Louvre.

I nasledujúci panovníci – od Ľudovíta XV. až po Napoleona – sa pri svojich vojenských plánoch radi spoliehali na makety. Tie tak boli boli vyrábané až do 70. rokov 19. storočia, kedy ich rolu prevzala topografia.

Hoci boli vytvorené z vojnových dôvodov, počas času nadobudli tieto modely umeleckú, kultúrnu a historickú hodnotu, pretože presne dané miesta v určitom historickom období.

Keď sa však v roku 1774 stala z Louvre umelecká galéria, boli zaprášené makety Ľudovíta XIV. skoro zničené.

Našťastie bola nakoniec ich hodnota rozoznaná a miniatúry boli presťahované do invalidovne Hôtel National des Invalides, kde sa liečili vojaci, ktorí boli počas týchto bitiek zranení.

Potom čo si modely prehliadneš, prejdi sa po zbytku invalidovne, nachádza sa tu totiž ešte niekoľko múzeí a hrobka Napoleona.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33