Skip to content

Jodhpur: Modré mesto

Modrá farba, ktorá kedysi označovala spoločenskú triedu, sa stala charakteristickou pre toto mesto na okraji púšte Thar.

Približná doba čítania: 2 minúty

Toto “modré mesto”, druhé najväčšie mesto v indickom štáte Radžastan, je fascinujúcou zbierkou azúrových príbytkov, ktoré upokojujú a potešia každého, kto ich uvidí.

V meste Jodhpur sa more krabicových indigových domov tiahne v dĺžke viac ako 10 kilometrov pozdĺž hradieb historického opevneného starého mesta. Modrý pigmentový náter na dome kedysi znamenal, že v ňom bývajú brahmani – kňazi indického kastovného systému -, ale časom sa táto farba stala znakom identity aj pre nebrahmov. Hovorí sa tiež, že má schopnosť odpudzovať hmyz.

Jodhpur, ktorý sa nachádza na okraji púšte Thar, sa nazýva aj “mesto slnka”, pomenované podľa obrovského množstva jasných a slnečných dní, ktoré v ňom bývajú. Je domovom povestných pevností, palácov, mauzóleí, záhrad, jazier a veží, vďaka čomu je vyhľadávaným miestom turistických aktivít. Od svojho založenia pred viac ako 500 rokmi si mesto získalo slávu okrem iného vďaka textilnému priemyslu, nádherným obchodom s nábytkom, vynikajúcej kuchyni a pulzujúcim bazárom.

Jodhpur, India

Predovšetkým však návštevníci pravdepodobne nezabudnú na pútavú farbu pokrývajúcu domy, ktorá vytvára svieže modré more vo vyprahnutej indickej krajine. Pohľad z vrcholu čnejúcej pevnosti Mehrangarh, jednej z najväčších indických pevností z 15. storočia, umožňuje návštevníkom vidieť hojnú, nápadnú modrú farbu, ktorou je mesto známe.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km