Skip to content

Mešita Ouadane

Táto pozoruhodne zachovalá mešita stojí uprostred karavansária z 11. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

O tom, kedy bolo Ouadane založené, sa vedú spory, ale všeobecne sa uznáva, že mesto sa stalo významným v 11. storočí. Popri Chinguetti, Tichitt a Oualate sa Ouadane stalo dôležitým obchodným a náboženským centrom na jednej z najdôležitejších transsaharských ciest. Múry obklopujúce staré Ouadane naznačujú, že išlo o ksar alebo opevnenú dedinu.

Mosquée d'Ouadane

Budovy v ksar, ktoré sa ešte nezrútili do základov, sú v havarijnom stave, s jednou významnou výnimkou: starou mešitou. Mešita postavená v 15. storočí sa dočkala istej reštaurátorskej pozornosti, ktorá jej však neubrala na starobylom šarme. Samotná stavba je pomerne malá, ale odkryté zaoblené rady podkovovitých oblúkov vytvárajú zaujímavý a miestami dezorientujúci architektonický prvok.

Mosquée d'Ouadane

Ako všetky mešity, aj stará mešita v Ouadane má minaret, ale na rozdiel od väčšiny mešít nie je tento minaret vysoký ani úzky. So štvorcovou základňou s dĺžkou 4 alebo 5 metrov na každej strane a nie vyšší ako dvojposchodový dom pripomína tento minaret vežu postavenú na vojenské účely. Tvar a veľkosť tejto stavby však môžu byť dôvodom, prečo vydržala tak dlho.

Oblúky, nádvorie a minaret sú postavené z kameňov nájdených na mieste, so stopami hlinenej omietky, ktorá bola použitá na spevnenie stavby v 19. storočí.

Mauritánia ponúka ďalšie miesta

Mauritánia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Mauritáníja
Hlavné mesto: Nouakchott
Úradné jazyky: arabčina, francúzština
Štátne zriadenie: vojenská junta
Dátum vzniku: 28. november 1960
Rozloha: 1025520 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: ouguiya
Kód meny: MRU
Kurz (za 1 € dostaneš): 42.191 MRU
Medzinárodný kód krajiny: RIM
Internetová doména: .mr
Predvoľba telefónneho čísla: +222

Blízke miesta do +/- 300km