Skip to content

Stádo bizónov v horách Wichita

Stádo bizónov pochádzajúce z chovného programu ZOO v Bronxe, ktorý zachránili celý tento druh pred absolútnym vyhynutím.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1907 bolo stádo 15 bizónov prevezených vlakom z New York do Oklahomy. Ich 650 potomkov dnes žije na pláňach v rezervácii Wichita Mountains Wildlife Refuge, 238 km² rozľahlej ploche zasvätenej ochrane ohrozených zvierat.

Príbeh prevozu šiestich bizónich samcov a deviatich samíc cez celú krajinu začína v roku 1905, kedy bola založená Americká spoločnosť bizónov (American bison society). V tej dobe klesli počty zvierat kvôli lovu a šíriacej sa zástavbe z 60 miliónov zaznamenaných v roku 1830 na iba cca 1 000 jedincov.

Bizóni vo Wichita

Spoločnosť viedol William T. Hornaday a podporoval ju prezident Theodore Roosevelt. Ich cieľom bolo zabrániť vyhynutiu tohoto druhu, zvýšiť ich populáciu a zaistiť im bezpečné miesto k voľnému pohybu. Našťastie pre nich bola rezervácia v horách založená o štyri roky skôr a zoo v Bronxe zvolila k preprave jedného zo so svojich bizoních stád.

Vlakový prevoz z New York do Oklahomy trval šesť dní. Keď sa bizoní cestujúci v oddelených vagónoch dostali na miesto, dostalo sa im nadšeného privítania od zvedavých prihliadajúcich a indiánske skupiny Komančov. Od tej doby sa bizóny slobodne pasú na pláňach. Dnes je populácia bizónov v Severnej Amerike asi pol milióna jedincov. 650 z nich žije v rezervácii v horách Wichita.

Najväčšiu nádej na zbadanie bizóna budeš mať, keď si prinesieš ďalekohľad a obrníš sa veľkou trpezlivosťou. Organizované prehliadky, ktoré sa konajú niekoľkokrát ročne, ťa k nim dostanú bližšie.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km