Skip to content

U-Drop Inn

Táto obľúbená texaská zastávka na ikonickej Route 66, ktorá kedysi chátrala, bola obnovená do svojej zašlej slávy.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hostinec U-DROP v meste Shamrock v Texase, postavený v roku 1936, bol tak trochu veľkou udalosťou. Vďaka svojej vynikajúcej polohe na ikonickej Route 66 bola kaviareň s pridruženou stanicou Tower Station jednou z prvých komerčných prevádzok na trase. Samotná trasa bola v krajine pomerne novým prírastkom, pretože len desať rokov predtým bola označená ako Route 66.

Táto budova v štýle art deco zahŕňala stanicu Tower Conoco Station, pomenovanú tak podľa kovovej veže s tulipánovým vrcholom, ktorá bola k budove pristavaná; kaviareň, ktorej dal názov U-Drop Inn miestny študent, ktorý vyhral súťaž o pomenovanie budovy (a päť dolárov); a priestor, v ktorom sa mal nachádzať obchod. Svojho času sa U-Drop Inn nazýval “najluxusnejším z luxusných stravovacích zariadení” a “najmodernejšou stavbou svojho druhu na americkej diaľnici 66 medzi Oklahoma City a Amarillom”. Kaviareň bola jediná v okolí v okruhu 100 míľ, takže nebola len vychytená, ale aj preplnená. Priestor, ktorý mal slúžiť ako predajňa, bol v nasledujúcom roku prestavaný na ďalšie kaviarenské sedenie a tanečnú sálu.

Ale hoci zavedenie národného diaľničného systému v roku 1956 prinieslo americkým cestujúcim rýchlosť a efektivitu, znamenalo to aj úbytok návštevníkov pre podniky pozdĺž Route 66 a U-Drop Inn nebol výnimkou. Keď sa objavili diaľnice, Shamrock bol jedným z miest, ktoré sa začali obchádzať; predtým slávny hostinec U-Drop Inn chátral a nakoniec bol opustený. Ako vysvetlil riaditeľ spoločnosti Shamrock Economic Development Corporation Larry Clonts: “Keď sa diaľnica začala stavať a dokončila, mesto začalo upadať od nedostatku návštevníkov”.

Federálny grant vo výške 1,7 milióna dolárov v roku 2003 dal hostincu U-Drop druhú šancu. Budova, ktorá je teraz vo vlastníctve mesta, bola obnovená do svojej bývalej slávy a teraz v nej sídli návštevnícke centrum a mestská obchodná komora. Vnútri nájdete aj retro kaviareň a fontánku so sódou a priateľskí čašníci vás s úctou upozornia na kabínku, v ktorej kedysi sedával Elvis. Ďalší nový prírastok? Nabíjacia stanica Tesla Supercharger pre elektromobily. Zrekonštruovaná budova je kúskom nostalgie z ciest, ktorá oživila Shamrock. Clonts poznamenal: “Pre našich cestujúcich, ktorých tu vidíte neustále prichádzať a odchádzať, a tých sú tisíce, je to kus histórie.”

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km