Skip to content

Spitzkoppe

Tieto útvary v púšti Namib ponúkajú náhľad do prehistorickej minulosti

Približná doba čítania: 4 minúty

Namíbia je krajina nekonečných horizontov, neskrotnej púšte a divokej Afriky. Aj podľa geologických štandardov je to starobylá krajina. Smerom k západnému pobrežiu púšte Namib sa z rozľahlej roviny dvíha rad holých žulových vrcholov – prírodná pamiatka taká prapôvodná, že sa stala miestom, kde človek vo filme 2001: Vesmírna odysea prvýkrát objavil nástroje.

Namíbia

Toto je Spitzkoppe alebo “Špicatý dóm”, oáza červenkastých zaoblených vrcholov bornhardtovej skaly, ktoré sa týčia do výšky 1 784 metrov. Hora je prezývaná “Matterhorn Afriky” a je Mekkou horolezcov. Vznikla pred 700 miliónmi rokov a erózia ju pred 130 miliónmi rokov premenila na zasnený ostrovný útvar, ktorý vidíme dnes. Lovci a zberači, ktorí tu žili už 2 000 rokov pred naším letopočtom, tu zanechali kamenné artefakty a umelecké diela, ktoré zrejme zobrazujú rituály spojené s vyvolávaním dažďa. Dážď premieňa pláne obklopujúce Spitzkoppe a priľahlé pohorie Pontok na životodarné lúky.

Hoci hora mohla predstavovať vážnu výzvu pri prvom výstupe v roku 1946, dnes víta turistov všetkých kategórií. Ťažšie výstupy si vyžadujú pravú odvahu a vedú horolezcov po trecích doskách a trhlinách cez viac ako 100 klasických a istených ciest. Bez ohľadu na to, ako veľmi sú horolezci zdatní, budú nadmieru spokojní s rozsahom oblasti, po ktorej sa môžu pohybovať. Rozsiahlosť ostrovných vrcholov možno skutočne oceniť len pri zdolávaní dlhých štrbín alebo pri visení zo strmého útesu, pričom sa zdá, že rozľahlá púšť sa tiahne do nekonečna až k vzdialenému obzoru. Zo zeme takíto vytrvalí prieskumníci vyzerajú ako mravce.

Namíbia

Aj pešo je však čo objavovať, klenby a skalné jazierka, jaskyne a najrôznejšie geologické útvary. Zatiaľ čo začiatočníci si môžu naplno vyskúšať päťhodinovú prechádzku po chodníku Pontok až na vyhliadku na vrchole Spitzkoppe, Matterhorn Route je osemhodinový výstup. Sedemhodinová trasa Bushman Circle zatiaľ zavedie turistov po reťaziach do Bushman’s Paradise, kde sa nachádza jedna z najbohatších zbierok skalného umenia v Namíbii.

Pre tých, ktorí hľadajú pokoj, je Spitzkoppe aj skutočnou bonanzou na pozorovanie vtákov. Kým sa horolezci venujú šplhaniu, nadšenci pre vtáctvo sa môžu venovať hľadaniu bizarného dropa korhan, škovránka Starkovho, penice búrska a dokonca aj endemického muchára skalného.

Namíbia

V oblasti je niekoľko možností na kempovanie – od bungalovov miestneho spoločenstva Spitzkoppe Camp až po minimalistické chatky Spitzkoppen Lodge s bazénom. Ten je ideálny pre tých, ktorí hľadajú rovnováhu medzi intenzívnym dobrodružstvom v prírode a moderným komfortom. V oblasti, kde inak chýbajú predajne jedla a nápojov, sú k dispozícii horúce sprchy a reštaurácie. Mnohí si však radšej postavia tábor v buši a prežijú to v tej najväčšej divočine zo všetkých.

Západ slnka nad horami, ktorý je jednou z najpôsobivejších paliet na svete, nie je ničím iným ako skutočným divadlom. Hlavné predstavenie sa však začína až za súmraku, keď sa nebeská obloha bez poškvrny otvorí a odhalí nebeské predstavenie, ktoré sa dá zažiť len v srdci Afriky.

Namíbia ponúka ďalšie miesta

Namíbia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Namibia
Hlavné mesto: Windhoek
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 21. marca 1990
Rozloha: 824292 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: namíbijský dolár
Kód meny: NAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.685 NAD
Medzinárodný kód krajiny: NAM/NA
Internetová doména: .na
Predvoľba telefónneho čísla: +264

Blízke miesta do +/- 300km