Skip to content

Pevnosť Baltit

Tibetom ovplyvnená horská pevnosť v severnom Pakistane.

Približná doba čítania: 3 minúty

V dávnejších časoch bol úžasný dom skutočne jedinou potrebnou vecou na obranu a definovanie vlastnej ríše. Dnes sa môže táto predstava zdať sentimentálna, no veľkolepé a odolné stavby, ktoré z toho vznikli, majú význam, ktorý pretrváva až dodnes.

V údolí Hunza v severnom Pakistane, vysoko na vrchole kopca s výhľadom na dediny v údolí, je pevnosť Baltit dokonalým príkladom tohto spojenia obrany a definície a vďaka svojej výrazne tibetskej architektúre je rovnako zaujímavá ako ohromujúca. Táto pevnosť zo 14. storočia, ktorá aj po viac ako 700 rokoch stále stojí vysoko a impozantne, pripomína usporiadanie krajiny v severnom Pakistane pred stáročiami, a to doslova aj obrazne.

V doslovnom zmysle poskytuje pevnosť Baltit široký výhľad na údolie pod ňou, čo je príkladom jej strategického významu pre obranu aj správu ríše. V prenesenom význame je pevnosť pozostatkom feudálneho štátu Hunza, jedného z niekoľkých súperiacich štátov v severnom Pakistane v čase jej výstavby. Jej impozantná krása bola do značnej miery symbolickým odkazom okolitým štátom, že Hunzovia sú vyspelý, mocný a inteligentný národ.

Pevnosť Baltit, Pakistan

Jeho zaujímavé architektonické korene dodnes dokazujú túto symboliku. S pribúdajúcimi rokmi sa pôvodná stavba pevnosti stávala čoraz honosnejšou, ako ju nasledujúci panovníci dopĺňali a menili jej vzhľad. V 15. storočí sa vtedajší vládca Hunzy Mir oženil s princeznou z Baltistanu, štátu úzko spätého s Tibetom, čo v podstate viedlo k splynutiu kultúry týchto dvoch národov. Architektúra nebola výnimkou a v údolí Hunza sa objavilo mnoho stavieb v tibetskom štýle, pričom najvýraznejším a najtrvalejším príkladom je novo zrekonštruovaná pevnosť Baltit.

Ako štát Hunza napredoval, menil sa a do istej miery upadal v priebehu času, pevnosť chátrala a v polovici 20. storočia sa ocitla na pokraji zániku. Vtedy si to všimla Kráľovská geografická spoločnosť v Londýne a Nadácia svetového dedičstva UNESCO, ktoré v spolupráci s predstaviteľmi súčasnej Hunzy obnovili a zakonzervovali pevnosť a urobili z nej múzeum a kultúrny cieľ. Vďaka tomu sa zatiaľ krásna a kuriózna pevnosť Baltit nestratí v histórii.

Pevnosť Baltit, Pakistan

Pakistan ponúka ďalšie miesta

Pakistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: پاکستان
Hlavné mesto: Islamabad
Úradné jazyky: urdčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. január 1933
Rozloha: 881913 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: pakistanská rupia
Kód meny: PKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 299.026 PKR
Medzinárodný kód krajiny: PAK
Internetová doména: .pk
Predvoľba telefónneho čísla: +92

Blízke miesta do +/- 300km