Skip to content

Ruiny opátstva Jumiège

Vyplienili ho Vikingovia, požehnal mu Viliam Dobyvateľ a počas Francúzskej revolúcie mu zasadili smrteľnú ranu - tieto ruiny zažili všetko.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zo všetkých zrúcanín vo Francúzsku je toto historické opátstvo v pomalej slučke dolného toku Seiny možno najpôsobivejšie. V riečnych údoliach Normandie, medzi mestami Rouen a Le Havre, sa v dedinke Jumiège nachádza starý kláštor, ktorý zostal od čias Francúzskej revolúcie doširoka otvorený k nebu.

opátstvo Jumiège

Benediktínsky kláštor v Jumiège prvýkrát založil v roku 654 opát (neskôr svätec) Philibert. Bolo to celkom honosné miesto, dobre vybavené a dobre zaopatrené, čo znamenalo, že takmer každý, od Vikingov po hugenotov, chcel mať z neho kúsok (hlavne Vikingovia, ktorí ho s určitou pravidelnosťou vyplienili).

opátstvo Jumiège

Uprostred všetkých nájazdov a prestavieb sa v roku 1067, keď sa vracal domov z víťazstva za kanálom La Manche, zastavil Viliam Dobyvateľ, aby ho znovu vysvätil. Pod jeho ochranou sa veci opäť vydali na dlhú cestu (väčšinou) bezproblémovej plavby. Rád sa dokázal obnoviť – duchovne, finančne, vedecky a umelecky – aj keď s určitými neúspechmi počas hugenotských vojen v 16. storočí.

Prestrihnime sa na Francúzsku revolúciu, ktorá kláštoru zasadila posledný úder. Všetci bratia sa rozišli, opátstvo sa rozpadlo a nakoniec bolo rozpredané na šrot a kameň. Počas nasledujúcich 60 rokov bol len prízrakom svojej dávnej slávy, až do roku 1852, keď bola uznaná hodnota kláštora ako znamenitá zrúcanina. Istý čas bol udržiavaný v súkromných rukách a nakoniec ho v roku 1946 plne zaštítil štát pre jeho jedinečnú historickú a architektonickú hodnotu.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33