Skip to content

Rybársky dom

Kedysi tu odpočíval kráľ Fernando VII.

Približná doba čítania: 2 minúty

Rybársky dom (v španielčine “La Casita del Pescador”) je malá stavba “capricho” v severnej časti parku Retiro v Madride. Vznikol ako osobný rozmar kráľa, ktorý zachránil park Retiro. Domček bol určený na to, aby ponúkol jeho majestátu miesto na odpočinok, a nachádza sa na hlavnom ostrove jazierka, kde sa v tých časoch dali dokonca loviť ryby.

Casita del Pescador

Po vojne za nezávislosť bol park značne poškodený a kráľ Fernando VII. ho dal prebudovať. Počas tohto obdobia vznikli nádherné exotické stavby, ako napríklad Perzská sála a Rybársky dom. Tento dom navrhol Isidro González Velázquez a obkolesil ho jazierkom pre rybárov. Dom má nápadný ružovkastý korpus, zdobia ho maľby a fresky v pompejskom štýle a výklenky, v ktorých kedysi stáli rímske busty.

Casita del Pescador

Tento typ stavby mal svojich predchodcov v takzvaných pavilónoch z 18. storočia, ktoré vynikali v anglických a francúzskych záhradách. V Španielsku sa tieto kuriózne stavby objavili vo významných záhradách koncom 18. a začiatkom 19. storočia.

Rybársky dom zostal dlhé roky opustený a nakoniec slúžil ako turistická informačná kancelária. V súčasnosti sa v ňom nachádza Mestské centrum pre adopciu domácich zvierat.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km