Skip to content

Segovia Alcázar

Tento veľkolepý hrad vyrástol z malej maurskej pevnosti a údajne inšpiroval dva ikonické Disneyho hrady.

Približná doba čítania: 3 minúty

Už od rímskych čias sa skalnatý útes nad mestom Segovia využíval na založenie opevnenia a jeho poloha bola vhodná na vojenskú obranu. Berberskí Almoravidi tu v ranom stredoveku postavili drevenú pevnosť, prvýkrát doloženú v roku 1122, krátko po tom, čo kráľ Alfonz VI. z Léonu a Kastílie Segovia znovu dobyl. Dnes tieto rané stavby takmer zmizli a na vrchole útesu sa týči hrad.

Segovia Alcázar

Keď mesto získali späť kresťania, Alcázar (“hrad”) sa stal jedným z obľúbených sídiel španielskych kráľov. Postupne ďalšie stavebné a renovačné práce vyformovali pevnosť do podoby nádherného paláca. V 17. storočí sa kráľovský dvor presťahoval do Madridu a Alcázar slúžil ako štátne väzenie, až kým tu Karol III. v roku 1762 nezaložil kráľovskú delostreleckú školu. Väčšinu striech šľachtických priestorov zničil požiar v roku 1862, ale vďaka rytinám Josého Maríu Avriala z roku 1839 boli obnovené do pôvodného stavu.

Alcázar de Segovia

Alcázar de Segovia sa použil ako miesto na natáčanie viacerých filmov, napríklad filmu Orsona Wellesa Falstaff (1965) a artušovského muzikálu Camelot (1967), ale jeho najvýraznejší význam v populárnej kultúre je zaznamenaný z iných dôvodov. V Disneyho filme Snehulienka a sedem trpaslíkov z roku 1937 bol hrad Zlej kráľovnej vytvorený podľa vzoru Alcázar de Segovia, pričom jeho architektonické riešenia a poloha na vrchole kopca odrážajú originál. Neskôr Disney opäť využil inšpiráciu Alcázar pri navrhovaní Popoluškinho zámku, symbolického rozprávkového zámku Walt Disney World a Tokyo Disneyland.

V súčasnosti je Alcázar de Segovia múzeom, ktoré zachytáva stredovekú históriu tejto stavby, a nachádza sa v ňom budova vojenského archívu.

Segovia Alcázar

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km